Sonda InSight

NASA má první zvukový záznam větru na Marsu! Poslechněte si ho

Sonda InSight zachytila vítr na Marsu
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

NASA poprvé zaznamenala zvuk větru na Marsu. Zachytilo ho zařízení InSight, které na Marsu přistálo teprve minulý týden. Poslechněte si, jak zní zvuk větru na rudé planetě.

Americká sonda InSight přistála na Marsu na konci listopadu. V pátek 7. prosince Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první zvukovou nahrávku, kterou sonda vyslala z Marsu na Zemi. Zvuk dokázal zachytit senzor na měření tlaku a seizmograf.

 

Na zvukovém záznamu můžete slyšet nárazy větru do solárních panelů, které vyvolaly vibrace sondy. "Senzory sondy InSight zachycují úchvatný zvuk o nízké frekvenci vyvolaný vibracemi, které způsobil vítr vanoucí od severozápadu k jihovýchodu o rychlosti zhruba 3 až 26 km/h," uvedla NASA.

 

Zachycení zvuku bylo neplánované a nečekané. InSight byla na Mars poslána, aby - jako úplně první sonda - prováděla seizmický průzkum.

 

 

Její senzory jsou nastaveny tak, aby rozpoznaly zemětřesení - respektive marsotřesení - a tlak vzduchu díky vibracím způsobenými větrem. Seizmograf vědcům pomůže poodhalit, co se děje pod povrchem rudé planety.

 

Vzhledem k nízké frekvenci NASA doporučuje, aby si lidé vzali sluchátka, chtějí-li dobře slyšet nárazy větru.

 


 

Související témata:
sei TN.cz