Unikátní objev

NASA objevila planetu podobnou Zemi! Mohla by být vhodná pro život

Michaela Trochová
Michaela Trochová
10.1. 2020 15:37
Téma:

Takový objev se nepovede často. NASA pomocí teleskopu Spitzer objevila planetu, která je podobná Zemi. Od našeho Slunce je vzdálena sto světelných let.

V rámci mise TESS vesmírný teleskop Spitzer sleduje blízké jasné hvězdy a hledá v jejich okolí možné exoplanety. Funguje v infračerveném spektru a dokáže tak dohlédnout až za hranici naší sluneční soustavy.

 

Nyní teleskop nalezl svou první exoplanetu velikosti Země, která se nachází v obyvatelné zóně a mohla by tak hostit život.

 

Nalezenou exoplanetu pojmenovali TOI 700 d, obíhá kolem chladnější obdoby našeho Slunce a je v takzvané obyvatelné zóně. Podle informací CNN krouží kolem hvězdy TOI 700 typu červený trpaslík, která má ve srovnání s našim Sluncem zhruba poloviční rozměry a váhu. Podle odhadů kolem této hvězdy krouží hned tři exoplanety. Na této ale modelace zdejšího prostředí podle informací webu tvnoviny.sk předpokládá, že by mohla od svého "Slunce" dostávat ve srovnání se Zemí zhruba 86 % "sluneční" energie.

 

 

Na planetě TOI 700 d trvá jeden rok, tedy doba, než oběhne kolem své hvězdy, 37 našich dní. Jedna její strana je permanentně osvětlená a noc nikdy nezažije. Hvězdu obíhá v takové vzdálenosti, která předpokládá existenci kapalné vody na jejím povrchu. Sousední dvě exoplanety, pojmenované TOI 700 b a TOI 700 c jsou pokryty kamenem, respektive nehostinnou plynnou atmosférou.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz