rudá planeta

NASA chystá vylepšení: Pomalé vozíky na Marsu nahradí vrtulník!

NASA vyšle na Mars první vrtulník
Zdroj: Profimedia
Téma:

Pomalé robotické vozíky na Marsu brzy nahradí moderní helikoptéry. Za dva roky plánuje americká NASA vyslat na Rudou planetu první malý vrtulník, který její konstruktéři vyvinuli speciálně pro let v marťanské atmosféře, která je stokrát řidší než na Zemi.

Helikoptéra bude miniaturních rozměrů, podle portálu SkyNews bude vážit necelé dva kilogramy. Vrtulník budou řídit inženýři z NASA pomocí dálkového ovladače přímo z vesmírného střediska v Houstonu. Tam na jeho vývoji pracovali čtyři roky.

 

Jejich stroj se bude muset na Marsu vyrovnat s extrémními podmínkami. Na rudé planetě je totiž několikanásobně řidší atmosféra. "Takže když bude na povrchu Marsu, je to jako kdyby byl na Zemi ve výšce 30 kilometrů," řekla vedoucí projektu z NASA Mimi Aungová.

 

Hlavní zátěž ponesou dva rotory, které se proti sobě budou pohybovat rychlostí téměř 3000 otáček za minutu. To je desetkrát rychleji než u normálních helikoptér na naší planetě.

 

 

Helikoptéra má vědcům přinést zcela nový pohled na Rudou planetu. Tu zatím zkoumají díky pojízdným vozítkům a také družicím, které fotí Mars z oběžné dráhy. "Vidět to, co leží za dalším kopcem, je pro budoucí průzkumníky naprosto stěžejní," výzkumník Thomas Zurbuchen.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

jva TN.cz