Vesmírná výprava

NASA ukázala raketu, která má člověka znovu dostat na Měsíc!

Darja Stomatová
Darja Stomatová
Aktualizováno 16.8. 2019 20:58
Téma:

Další přistání lidské posádky na Měsíci je zase o krok blíž. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku už ukázal novou raketu, která tam má v rámci mise Artemis za několik let přistát. Podle NASA je už téměř připravená ke zkušebním letům. Ty jsou v plánu v roce 2020.

111 metrů vysoká a 7500 tun vážící superraketa SLS je klíčovým projektem NASA. V roce 2024 má na orbitu vynést astronauty, kteří se po téměř 50 letech projdou po měsíčním povrchu.

 

"Dalším mužem a první ženou, kteří stanou na jižním pólu Měsíce, budou Američané," říká ředitel NASA Jim Bridenstine. Podle nejvyšších představitelů NASA k dokončení rakety zbývá už jen málo. Prý je z devadesáti procent hotová. Pokud vše půjde podle plánu, už v příštím roce v rámci mise Artemis 1 ji její tvůrci vyzkouší v praxi.

 

Za tento projekt vláda USA zaplatila v přepočtu přes 300 miliard korun. I to ale není finální částka. Kvůli vysokým nákladům NASA dokonce přemýšlela, že tento monstrózní projekt zamete pod koberec.

 

 

Na dobývání vesmíru, ale maličko jinak, se připravuje i komerční společnost Virgin Galactic. Jejím snem je vesmírná turistika. Pro tento účel vybudovala v Novém Mexiku na jihu USA "vesmírný přístav", odkud budou rakety na orbitu startovat.

 

Společnost prý má už 600 zájemců, kteří si výlet za téměř šest milionů korun zaplatili. Na cestu svých životů si ale tito dobrodruzi ještě několik let počkají.

pez TN.cz