Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 11. 2018
Těsný průlet

NASA varuje! Zemi v jeden den těsně minou TŘI velké asteroidy

Asteroid - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto.

Hned tři obrovské asteroidy minou tuto sobotu Zemi ve velmi krátké vzdálenosti. Americká vesmírná agentura NASA považuje všechny tři za potenciálně nebezpečné. Vesmírná tělesa se proženou kolem naší planety rychlostí až 38 tisíc kilometrů za hodinu.

V sobotu bude v okolí Země docela živo. Během několika hodin prosviští okolo hned tři asteroidy. Celou trojici považuje NASA za potenciálně nebezpečnou. Vesmírná tělesa totiž minou modrou planetu dost natěsno, jedno z nich bude blíže než Měsíc!

 

Jako první proletí okolo Země asteroid VS1 s průměrem asi 20 metrů. Ve vzdálenosti 1,38 milionu kilometrů se bude pohybovat rychlostí 38 tisíc kilometrů za hodinu. Podle odhadů NASA se nejvíce přiblíží v 15:03.

 


Asi čtvrt hodiny po VS1 bude následovat asteroid VR1. Ten je ještě o něco větší, v průměru má zhruba 22 metrů. Je i o něco pomalejší – cestuje rychlostí 33 tisíc kilometrů za hodinu. V nejbližším bodě bude 5,03 milionu kilometrů daleko.

 
Nejvíce se Zemi přiblíží v 19:26 poslední vesmírný cestovatel – VX1. Mine nás ve vzdálenosti 381,5 tisíc kilometrů, dostane se tak blíže než Měsíc. Z trojice je také nejmenší, v průměru má okolo 13 metrů, a s rychlostí 21 tisíc kilometrů za hodinu je i nejpomalejší.

 


“Je třeba si uvědomit, že z astronomického hlediska blízký průlet znamená vzdálenost v milionech, či dokonce desítkách milionů kilometrů,“ citoval NASA britský zpravodajský portál Express. Za blízké objekty považuje takové, které se k Zemi přiblíží na méně než 194,5 milionu kilometrů. Pokud se asteroid dostane na vzdálenost menší než 7,5 milionu kilometrů, je považovaný za potenciálně nebezpečný.


Do konce roku se k Zemi přiblíží na potenciálně nebezpečnou vzdálenost ještě dalších třináct vesmírných těles - seznam naleznete zde. Největší z nich má přitom v průměru asi jeden a půl kilometru.
 

rod TN.cz