Webbův teleskop

NASA vyrobila největší vesmírný teleskop! Odhalí minulost vesmíru

Téma:

NASA dokončila výrobu největšího vesmírného teleskopu, který byl kdy postaven. Umí dohlédnout tak daleko jako žádný jiný. A uvidí i do dávné minulosti. Přinese totiž obrázky toho, jak se po velkém třesku formovaly první galaxie a hvězdy. Na své pozorovací stanoviště ve vesmíru by se měl dostat za necelé 2 roky.

Nejčistší zrcadla, nejcitlivější kamery a nejpřesnější optika, jakou kdy lidstvo dokázalo vytvořit. Webbův teleskop se narodil v prostředí připomínajícím operační sál.

 

"Dvě dekády jsme tvrdě pracovali a tohle je výsledek. Otevíráme úplně novou oblast astronomie," řekl John Mather astrofyzik z laboratoře, kde byl teleskop sestaven.

 

Zrcadlo teleskopu má plochu velkou jako tenisový kurt. Nevešlo by se do žádné rakety, a proto bude muset být složené. Rozbalí se až 1,5 milionu kilometrů od Země. Je 100krát silnější než Hubbleův teleskop.

 

 

"Kdybyste byli malá včelka a vznášeli se od něj tak daleko jako Měsíc od Země, tak by vás dobře viděl," dodal Mather.

 

Díky tomu uvidí i naši dávnou minulost. Zatímco světlo třeba ze Slunce putuje na Zemi asi 8 minut, a kdykoli se tedy na něj podíváte, nevidíte, jak vypadá teď, ale jak vypadalo před osmi minutami. Tak s extrémně vzdálenými objekty to funguje úplně stejně. Webbův teleskop uvidí, co se dělo 200 milionů let po velkém třesku. Vzhledem k tomu, že vesmír je starý 13,8 miliard let, uvidíme, jak vypadal vlastně jen chvilku po svém vzniku.

 

 

"Máme spoustu teorií a počítačových simulací ukazujících, jak se tehdy formovaly galaxie a hvězdy. Ale vidět to na vlastní oči je něco úplně jiného," řekl astrofyzik John Mather.

 

Astronomové jsou přesvědčení, že až se v roce 2018 teleskop zahledí do hlubin kosmu, přinese to určitě řadu překvapení.
 

Související témata:
vbo, Matěj Sviták TN.cz