anketa netradiční návrhy

NASA vyzvala lidi k pojmenování nových planet, reakce vás pobaví

Solární systém TRAPPIST-1 - umělecké zobrazení
Zdroj: NASA/JPL-Caltech
Téma:

Významný objev planet podobných Zemi v obyvatelné zóně nemusí být vždy jen vážné téma. Americká vesmírná organizace NASA vyzvala veřejnost, aby zkusila pojmenovat nově objevené planety systému TRAPPIST-1 a jak už bývá v internetové komunitě zvykem, většina návrhů byla komická.

Vědci NASA vyzvali veřejnost k pojmenování sedmi planet v systému TRAPPIST-1, své návrhy mohl poslat každý prostřednictvím Twitteru. Stejně jako u výzkumné lodi za 200 milionů liber, která od veřejnosti dostala jméno Boaty McBoatface, se i nyní internetová komunita spíše baví.

 

Velmi oblíbeným se hned na začátku stalo sedm trpaslíků. Prófa, Štístko, Rejpal, Kejchal, Dřímal, Stydlín a Šmudla si získali mnoho příznivců. Dalším se zdálo, že ideální by bylo, kdyby planety nesly jména postavy ze seriálu Přátelé.

 

Anketa

Který návrh na jména planet systému TRAPPIST-1 by se nejvíc líbil vám?

Hlasovalo 832 lidí.

 

Je jasné, že mnohým leží astronomové v žaludku kvůli Plutu. Zastánci o sobě dali i tentokrát vědět. Planety by se tak měly jmenovat Pluto, Dlouhý život Plutu, Pluto navždy, Milujeme Pluto, Jděte do háje za zabití Pluta, Planeta Keků a ještě jednou Pluto.

  

Mnozí lidé, kteří nejsou spokojeni s volbou amerického prezidenta, o sobě dali také vědět, planety by se tak jmenovali například Daleko od Trumpa 1 až 7. Sedmička se ale objevuje v mnoha dalších případech, sedm smrtelných hříchů, sedm dílů Rychle a zběsile nebo sedm viteálů ze světa Harryho Pottera.

 

 

Objevilo se i pár vážnějších návrhů, jako například vzdát čest památce astronautů, kteří zahynuli při katastrofě raketoplánu Challanger v roce 1986.

 

 

I přes to, že některé návrhy jsou brilantní, Mezinárodní astronomická unie má poměrně jasný postup, podle kterého získávají planety svá jména. Jména pro planety musí být relativně krátká, nejlépe jednoslovná, dobře vyslovitelná a nesmí být urážlivá. Jména nesmí být podobná již existujícím, propagovat nadále Pluto je tedy zbytečné, pojmenování planety se také nesmí vztahovat k politickým referencím nebo k žijícím osobnostem.

 

 

Našel se i jeden návrh blízký Čechům, planety by se měly jmenovat pivo v sedmi různých jazycích.
 

klma TN.cz