vysoké teploty

NASA zveřejnila šokující snímky Antarktidy! Ledovce velmi rychle tají

Antarktida hlásí teplotní rekordy
Zdroj: NASA
Na snímcích je vidět výrazný úbytek ledovce
Hana Mikulková
Hana Mikulková
24.2. 2020 21:34
Téma:

Únorové satelitní snímky NASA z oblasti Eagle Island v Antarktidě zachycují rychlé tempo tání ledové plochy v této oblasti. Záběry vznikly v rozmezí deset dní. Zmrzlá plocha na jednom z nejchladnějších míst světa doslova mizí před očima. Odborníky znepokojuje zejména to, že teplá vlna počasí se zde objevuje stále častěji.

Satelit NASA Lands 8 odhalil smutnou realitu globálního oteplování. Při srovnání fotografií pořízených s desetidenním odstupem je totiž zřejmé, že v průběhu tohoto krátkého období zmizelo z jednoho z antarktických ostrovů více než deset centimetrů sněhu. Jde o důsledek teplé vlny počasí, která se oblasti držela od 5. do 13. února.

 

Nejteplejším dnem byl 6. únor, kdy na nejsevernější části Antarktidy naměřili neuvěřitelných 18,3 stupně. Přibližně stejná teplota ten den panovala i v Los Angeles. "Viděl jsem už něco podobného v oblasti Aljašky a Grónska, ale toto je poprvé, co takové tempo tání ledu zasáhlo Antarktidu," řekl podle CBSNEWS glaciolog Mauri Pelta.

 

 

Pod únorový nárůst teplot se podle odborníků podepsalo několik faktorů. V oblasti nebyla ani dostatečná oblačnost, takže sluneční záření zasahovalo celou oblast. Tání ledovců ale ovlivňovaly i proudy teplé vody. Únorová vlna vysokých teplot byla v pořadí třetí podobnou událostí v této oblasti po listopadu 2019 a lednu 2020. Teplota mořských hladin se zvýšila o přibližně dva až tři stupně.

 

"Pokud by šlo o oteplení přicházející s velkým časovým odstupem, nemuseli bychom hovořit o mimořádné situaci. Vážnost tohoto jevu spočívá zejména v tom, že je stále častější, " dodal Pelta.

TN.cz