objekty z vesmíru

Na Karlovarsku hledají kámen z vesmíru. Takhle ho poznáte

Sbírka meteoritů v muzeu
Zdroj: Profimedia
Téma:

Hledači pokladů zavětřili příležitost, když tento týden pronikla na svět zpráva, že do oblasti u Karlových Varů dopadly kusy meteoritu. Málokdo ale tuší, co konkrétně má hledat a jak po nálezu vlastně postupovat, aby se zachovala vědecká ale i komerční hodnota.

Astronomický ústav Akademie věd ČR (ASU AV ČR) oznámil, že v pátek nad Českou republikou zazářil velmi jasný bolid. Ten se během průletu atmosférou pomalu rozpadal a ztratil většinu své hmoty. Zlomek se ale mohl zachovat, maximálně desetigramové meteority dost možná mohly dopadnout až na zem poblíž Horního Slavkova u Karlových Varů.

 

Terén je kopcovitý a zarostlý, i tak ale mohou mít hledači štěstí, pokud ovšem vědí, na co se dívat. A nemusí meteorit najít bezprostředně po dopadu, někdy k nálezu dojde až za velmi dlouhou dobu.

 

Jak poznat mezi ostatními nerosty právě meteorit popsal vedoucí oddělení meziplanetární hmoty ASU AV ČR Pavel Spurný: "Pro čerstvý pád (tak do jednoho roku po pádu) je základním odlišujícím prvkem černá nebo černohnědá kůrka a tam, kde chybí, tak převážně světle šedý vnitřek. Většina (ty nejběžnější typy) meteoritů má větší hustotu (je tam větší podíl železa) než obvyklý kámen stejné velikosti. Existují ale výjimky."

 

 

Člověk by podle Spurného měl nález co nejlépe zdokumentovat, nejlepší je fotka v nálezové pozici, přesná identifikace místa nálezu, popis okolností atd. Důležité je meteorit nerozbíjet, měl by se zachovat původní tvar i hmotnost. Také je dobré vzorek co nejdříve zvážit. Důležité je vzorek zbytečně nekontaminovat, meteorit by neměl chodit z ruky do ruky, stačí, že ho kontaminovalo prostředí dopadu. Vhodné je například zabalit ho do nepoužitého alobalu.

 

V zájmu nálezce je pak nález samozřejmě nahlásit, bez odborné klasifikace je totiž meteorit prakticky bezcenný. Zákonem to ale dáno není. "Nikdo seriózní mu vzorek nesebere, takže v tomto nemusí mít nálezce strach," ubezpečil Spurný.

 

Hodnota samotného meteoritu je dána několika faktory. Zejména se to týká údajů, které jsou k nálezu k dispozici. "Tedy, zda to byl pád - tedy ví se, kdy a jaký jev tomu předcházel a pokud k tomu jevu jsou instrumentální záznamy a třeba známá dráha ve sluneční soustavě, tak to má pak cenu velkou (těžko se vyčísluje). Pokud je to jen nález bez dalších informací, tak je to převážně vědecky skoro bezcenné (samozřejmě také podle typu meteoritu) a i finančně za to nálezce nic moc nedostane," vysvětlil Spurný.

 

 

O velmi zajímavých bolidech informuje ASU AV ČR na svých stránkách, kde také občas zveřejňuje výzvy k hledání konkrétních meteoritů, podle Spurného k tomu ale dochází jen zřídka.

 

Česká republika má na svém území nejvíce stanic takzvané Evropské bolidové sítě, která se zaměřuje na zaznamenání bolidů, aby následně mohlo dojít k jejich popsání a objasnění.

Související témata:
klma TN.cz