historický objev

Našli svatební šaty z roku 1968! Patřily hrdince, řekla jejich příběh

Téma:

V depozitáři Východočeského muzea v Pardubicích objevili unikátní svatební šaty. Před 50 lety se v nich na pardubické radnici vdávala Vendulka Jozífová. Svému snoubenci řekla "ano" pouhý den po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Jako jediná v Pardubicích v ten den svatbu neodvolala.

Ve středu 21. srpna 1968 okupanti obsadili Pardubice. Vendulka Jozífová, tehdy ještě Kadlecová, se měla vdávat až v sobotu 24. srpna. Okupace ale vše urychlila. Své ano řekla už už o dva dny dříve.

 

"Bylo to narychlo, neměla jsem ani udělané vlasy, měli jsme jen svědky bez hostů," zavzpomínala Vendulka na svůj velký den po dlouhých padesáti letech. Sama říká, že smutnější veselku si ani představit nedokáže.

 

Paní Jozífová se poprvé jako novomanželka podepsala na radnici, o chvíli později přímo před městským úřadem podepsala také petici proti okupaci Československa.
"Já se nebojím ničeho, když si to myslím, tak to udělám," prohlásila.

 

Od té doby měla svatební šaty na sobě už jen jednou, o dva dny později, když se na oficiální datum svatby sjela rodina. Z hostiny ale nebylo nic. "Tatínek hostinu přerušil a šli jsme poslouchat rozhlas po drátě, abychom věděli, co se děje," vysvětlila.

 

Pak šaty věnovala muzeu a zapomněla na ně. Před pár dny je ale znovuobjevili v depozitu a pro paní Jozífovou nachystali velké překvapení. Když je znovu spatřila, všechny vzpomínky se vrátily.

 

"Šaty jsou ve speciálním textilním vaku, který chrání před prachem, pak jsou v dřevěném futrálu a také depozitář je celý uzamčený, aby tam byly stálé teplotní a klimatické podmínky," vysvětlil Jan Tetřev z Východočeského muzea.

 

Dnes je paní Jozífová hrdou matkou a babičkou. Na události před 50 lety vzpomínala i na místě činu, u pardubické radnice. A trochu symbolicky tu i v úterý byla armáda, naštěstí jen ta česká.


ČTĚTE TAKÉ:

Nejkrásnější a nejslavnější zásnubní prsteny všech dob
Svatební šaty z internetu? Hororová GALERIE, co vám může přijít

Filip Pultar/ lud TN.cz