Teror na Filipínách

Objevili tělo a hlavu německého turisty. Popravili ho islamisté

Unesený Jürgen Kantner
Zdroj: Profimedia
Zavražděný Jürgen Kantner
Téma:

Vojáci objevili na Filipínách mrtvolu Němce, kterého zavraždila místní teroristická organizace. Džihádisté, kteří spolupracují i s Islámským státem, zveřejnili tento týden video z mužovy popravy. Armáda teď našla jeho tělo a hlavu.

Sedmdesátiletého Němce unesla radikální islamistická organizace Abu Sayyaf v listopadu, když se s partnerkou plavil kolem jednoho z ostrovů na jihozápadě Filipín. Devětapadesátiletá žena přišla o život už při únosu, informovala agentura AP.

 

Za muže požadovali teroristé výkupné v přepočtu 570 tisíc eur (asi 15,4 milionu korun). Ultimátum ale vypršelo a islamisté peníze nedostali. Místo toho zaútočila filipínská armáda na základny radikálů, Jürgena Kantnera ale neobjevila.

 

Na začátku týdne zveřejnila skupina Abu Sayyaf video, které ukazuje popravu německého rukojmí. Sedmdesátiletému muži, který podle německých médií prosil o pomoc a život, sťali džihádisté hlavu. Tělo o víkendu objevily vojenské jednotky u města Indanan na odlehlém ostrově Sulu.

 

 

Filipínský prezident Rodrigo Duterte se už dříve Německu i Kantnerově rodině omluvil za to, že ho bezpečnostní složky nedokázaly ze zajetí zachránit. Německý ministr zahraničí uvedl, že je "silně otřesen tak nelidským a krutým činem".

 

V devadesátých letech založená skupina Abu Sayyafa podle svých prohlášení bojuje za autonomii v rámci převážně katolických Filipín. Organizace, která se v roce 2014 přihlásila k tzv. Islámskému státu, má na svědomí řadu teroristických činů a únosů. Operace financuje z výkupného za rukojmí.

epa TN.cz