NASTARTUJME ČESKO

Nastartujme Česko: Těžko otestujete celou republiku, řekl rektor Zima

Vláda ve čtvrtek zpřísnila opatření a plánuje protestovat celou Českou republiku. Nakažených přibývá i mezi lékaři a sestrami. O tom, jestli hrozí kolaps zdravotnictví a zda jsou připraveni pomoci studenti medicíny, promluvil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ve čtvrtek v pořadu Nastartujme Česko.

Ve čtvrtek vláda zpřísnila opatření kvůli zamezení šíření koronaviru. Ta jsou podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy účinná už v tuto chvíli, protože se snižuje reprodukční číslo. 

 

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek oznámil plán, že by chtěl protestovat veškeré obyvatelstvo. "Těžko si představit, že dorazí deset milionů testů a otestujete celou republiku," okomentoval současnou situaci Tomáš Zima. 

 

 

"Pokud začneme masivně testovat, musíme být pak připravení na masivní nárůst pozitivních případů," dodal Zima. Podle něj by bylo nejlepší nejdříve otestovat nejpotřebnější skupiny jako například zdravotníky, hasiče nebo školy.

 

"Část distanční výuky vnímám jako výzvu pro školy. Ale studenti potřebují komunikovat," řekl Zima. Málo lidského kontaktu podle něj vede k frustraci u studentů. Nejohroženější skupiny jsou podle Zimy maturanti a studenti prvních ročníků a posledních ročníků.

 

 

Desetinásobný nárůst nemocných koronavirem mezi lékaři, sestrami a zdravotnickým personálem za poslední měsíc uvedl do pohotovosti studenty lékařských fakult. Zapojení studentů medicíny pokračuje. "I v této době stovky mediků vypomáhají v nemocnicích a další jsou připravení pomoci," řekl Tomáš Zima.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

ts TN.cz