galerie Nebeské divadlo

Zatmění Měsíce očima čtenářů TN.cz: Všude mraky nebyly!

Celý páteční večer mohli lidé v Česku pozorovat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Do zemského stínu se družice ponořila na hodinu a 43 minut a získala zvláštní oranžové až rudé zbarvení. I přes nepřízeň počasí pořídili čtenáři TN.cz krásné fotografie.

Počasí na mnoha místech Česka bohužel pozorování Měsíce nepřálo. Na řadě míst se tak lidé museli spokojit se zprostředkovanými záběry ze světa. Nicméně i čtenáři TN.cz vyfotili mnoho zajímavých fotek zatmění, na které se můžete podívat v galerii.

 

GALERIE: Zatmění Měsíce očima čtenářů po celé republice

1
/
21
Zdroj: Dušan Zápotocký
Zatmění Měsíce - Dušan Zápotocký ; Rumburk

 

Polotmavý Měsíc se objevil už po soumraku, vyšel nad jihovýchodním obzorem. Obloha byla v té době ještě světlá, postupně během zatmění ale nastala noc a pozorovatelé si tak mohli podívanou vychutnat v celé kráse. Pokud jim výhled se nepokazila zatažená obloha.

 

Pusťte si sestřih:

 

 

 Pochlubte se nám vašimi fotkami zatmění Měsíce! Pošlete nám je na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook. Ty nejlepší zveřejníme. Děkujeme!

 

 

Úplné zatmění začalo ve 21:30, kdy navíc na obzoru pod Měsícem vyšel Mars, který je nejjasnější za uplynulých 15 let. Ten pluje blízko k Zemi a zároveň proti Slunci, takže by měl být viditelný po celou noc. Ve 22:22 prošel Měsíc středem zemského stínu a ve 23:13 zatmění nad obzorem skončilo.

 

 

Další hodinu pak Měsíc ze stínu vystupoval. Tato fáze podle astronomů skončila až po půlnoci. "Ještě asi 10 minut po skončení fáze částečného zatmění bude možné sledovat slábnoucí ztmavnutí západního okraje Měsíce v zemském polostínu," uvedli vědci z Astronomického ústavu.

 

GALERIE: Nejdelší zatmění Měsíce v tomto století na záběrech ze světa

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Nejdelší zatmění Měsíce v tomto století ve světě - 3

 

Kromě rudého Měsíce a jasného Marsu je možné dalekohledy pozorovat také planety Saturn, Jupiter a jasnou Venuši. "Mezi Saturnem a Jupiterem bude zářit rudá hvězda Antares v souhvězdí Štíra a za úplného zatmění nebude problém mimo města spatřit Mléčnou dráhu," doplnili už dříve astronomové.

 

Někteří lidé hovoří v souvislosti se zatměním o apokalypse, která byla popsána už v Bibli. Příroda podle nich dokonce už dává jasná znamení. Více ZDE.

 

Pusťte si reportáž o unikátním zatmění:

 

mom TN.cz