NAPŘÍMO

Karel Abraham: Všechno směřovalo k tomu, aby Velká cena v Brně nebyla

Téma:

Hostem středečního Napřímo, pořadu TN.cz, byl Karel Abraham starší, prezident Českomoravské asociace motocyklového sportu. Moderátorka pořadu Bára Divišová se ho ptala na aktuální rozhodnutí brněnských zastupitelů, že legendární Moto GP se příští rok na Masarykově okruhu nepojede.

"Brno do toho nedá víc peněz, Jihomoravský kraj do toho nedá víc peněz, ministerstvo pro místní rozvoj do toho nedá víc peněz. Nemáme na to a nepojede se to.“ Takto lakonicky shrnul stopku Velké ceny Brno 2021 hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

 

Zdůraznil, že daňový příjem z Velké ceny pro kraj se pohyboval mezi 15 a 30 miliony korun, ale výdaje kraje přesahovaly 30 milionů. A protože musí investovat  i jinam, nemá kraj na to, aby nadále Velkou cenu finančně podporoval.

 

"Pokud teď někdo bude mít pokles příjmů z daní, tak to bude Brno, protože to je ještě mírně v plusu. A rozhodně stát, který je určitě v plusu," komenoval jihomoravský hejtman v pořadu TN.cz Napřímo fakt, že zrušení velké ceny znamená ztrátu desítek milionů korun.

 

 

 

"Pan hejtman má pravdu v tom, že ten, kdo má z Velké ceny největší příjem, by se o to také měl nejvíc zajímat a nejvíc zasloužit. A v tomto případě to je stát," zdůraznil Karel Abraham starší.

 

Je přesvědčený, že zrušení Velké ceny Brno 2019 fakticky znamená konec těchto závodů v jihomoravské metropoli. "Zájemců o pořádání těchto soutěží je ve světě velká fronta a když jednou z toho kalendáře vypadnete, je pak velice složité se tam znovu dostat," zdůraznil.

 

Postěžoval si také na špatnou domluvu s tzv. Spolkem, který Velkou cenu pořádá, a jehož členy jsou město i kraj. Situace se podle Karla Abrahama st. zhoršila po komunálních volbách v roce 2018. "Zhruba od ledna 2019 bylo patrné, že všechno směřuje k tomu, aby se Velká cena v Brně nejela," řekl otec nejúspěšnějšího motocyklového závodníka ČR.

 

 

 

 
Fakticky nejmocnější muž motocyklového sportu v ČR také přiznal, že sto milionů korun, které chtěli po státu na nutnou opravu závodní dráhy, byl jakýsi "nástřel". Regoval tak na výtku ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), že stát jen dostal požadavek na stomilionovou investici, ale žadatel nedokázal předložit žádnou kalkulaci. "Byl to odhad, vycházeli jsme z cen oprav, které se na okruhu dělaly v roce 2008," upřesnil Abraham starší.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Související témata:
zv, TN.cz TN.cz