rady a tipy

Nástrahy štědrovečerní večeře: Jak vyndat kost zapíchnutou v krku?

Heimlichův chvat
Zdroj: Profimedia
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 24. 12. 2019
Téma:

Vzpříčená kost ze štědrovečerního kapra může znepříjemnit Vánoce. Podle českých lékařů se s příchodem svátků někdy zaplní čekárny ambulancí právě těmi lidmi, kterým se při jídle nechtěně zapíchla kost z ryby v krku a způsobuje jim tak dost nepříjemné bolesti.

Pokud se vám kost zapíchne v kořeni jazyka, můžete ji zkusit sami vyndat. Horší už to bývá, když uvízne hlouběji v krku. Zaskočit vám nemusí jen rybí kost. I větší kus jídla můžete zkusit odstranit prsty. Když nezabere kašlání, pomáhá také silnější úder do zad nebo například Heimlichův chvat.

 

Heimlichův chvat

Provedení chvatu není těžké a zvládne ho prý i zdravotnický amatér. Postavte se za postiženého, obejměte ho pod hrudníkem, spojte ruce nad břichem a krátce a intenzivně stlačte tuto oblast směrem dovnitř a nahoru. Postup opakujte, dokud postižený nevykašle zaskočené sousto. Tento manévr nikdy neprovádějte na těhotných ženách a dětech, kterým ještě nebyl 1 rok.

 

Babské rady

Existuje také řada babských rad, které mohou kost v krku uvolnit. Údajně pomůže vypít čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu, která kostičku změkčí. Pokud se vám kost zapíchne v kořeni jazyka, můžete ji zkusit sami vyndat. Horší už to bývá, pokud uvízne hlouběji v krku.

 

Existuje řada babských rad, které mohou pomoci. Na kost v dýchacím ústrojí prý pomůže vypít čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu, která kostičku změkčí. Často prý stačí sníst kus chleba, bramboru nebo kysané zelí. Případně cokoliv, co na sebe může kost nabalit a dopravit ji bezpečně do žaludku, kde se působením žaludečních šťáv rozpustí.

 

Pokud se vám však nedaří kost doma uvolnit, vyražte na nejbližší pohotovost, kde vám lékaři kost odstraní.

TN.cz