situace na trhu

Nástupní mzdy rostou! Podívejte se, která zaměstnání si polepšila

Srovnání platů
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Boj o zaměstnance je na některých pozicích neúprosný, výrazně se tak navyšují mzdy i výhody. Většina lidí by čekala nejvyšší růst mezd v IT oborech, ve skutečnosti ale vzrůstající trend najdeme jinde. Největší nárůst mezd najdeme v ostraze a bezpečnosti, v konkrétních zaměstnáních vede manažer dopravy, podobně si oproti loňskému roku polepšili třeba vrátní.

Ať už sháníte práci, uvažujete o změně nebo si chcete říci o zvýšení mzdy, je dobré vědět. které obory zažívají největší rozkvět. Podle portálu LMC už to nejsou obory IT, kde se nejvíce zvedla nástupní mzda, nejvíce si při nástupu polepšili zaměstnanci v ostraze a bezpečnosti, firmy těmto specialistům nabízí o 18 % více.

 

Nárůst mezd je velmi spolehlivý způsob, jak oslovit kandidáty. Z dostupných dat je vidět, že nejvíce si v rámci nástupního platu pomohly obory jako je ostraha a bezpečnost, jsou to ale také telekomunikace nebo třeba potravinářství.

 

Zajímavé je se soustředit na konkrétní profese, kde rostou mzdy. Srovnatelně si polepšili manažer dopravy nebo vrátný, kde byl zaznamenán nárůst o více než 30 %. O 20 % více si při nástupu mohou říci webdesignéři nebo produktoví manažeři.

 

 

Nárůst nástupních mezd se také výrazně lišil po krajích, nejlépe jsou na tom podniky ve Středočeském kraji, kde vzrostly v průměru o 6,8 %, následuje je Zlínský kraj se 4,3 % a Moravskoslezský kraj s 4,2 %, uvádí LMC. Jsou i kraje, kde mzdy naopak klesaly, Karlovarský kraj hlásí pokles o 8 %, Vysočina o 7,3 %.

 

Jinak je tomu u zaměstnanců ve veřejném sektoru, jejichž plat je určen na základě platových tabulek. Ty se liší pro státní zaměstnance v běžném zaměstnaneckém poměru, ve služebním poměru, pro příslušníky bezpečnostních složek a také vojáky armády ČR.

 

 

 

Zaměstnanci ve státní správě a veřejných službách dostávají odměnu hlavně podle neobtížnější práce, kterou vykonávají, a také podle délky praxe. Určující pro výšku mzdy je tedy platová třída, kterou určuje netěžší práce, ale i dosažené vzdělání. Vyšší vzdělání ale neznamená vyšší platovou třídu. Například uklízečka s vysokoškolským diplomem bude stále v nižší třídě, neobjeví se ale specialista ve vysoké platové třídě se základním vzděláním.

 

Tabulky určují ale pouze základní hrubou mzdu, jednotlivá zaměstnání mají také různé příplatky, ať už je to příplatek za směnný provoz, noční práci, příplatek za riziko a další.

 

 

Nejnižší platovou třídu jednotlivých zaměstnání lze najít na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Dále již stačí porovnat s platovou tabulkou.

 

Například u soudců, politiků nebo třeba prezidenta republiky se plat určuje trochu jinak. Platy jsou závislé na platové základně, ta činí pro představitele 2,5 násobek průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře. Ta se následně vynásobí koeficientem, pro soudce okresního soudu je to například 0,88, pro soudce krajského soudu pak 0,96. Koeficient se s praxí zvyšuje. Pro poslance je tento koeficient 1,08.
 

Související témata:
klma TN.cz