Je to možné?

Natašu třikrát vyhodili z pohotovosti. Měla přitom zlomenou páteř!

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 12.8. 2019 18:58
Téma:

Otřesný zážitek má za sebou mladá žena ze Slovenska. Poté, co nešťastně upadla při vystupování z trolejbusu, skončila na pohotovosti v bratislavské nemocnici. Tam se jí ale pomoci nedostalo. Poslali ji domů s tím, že je přecitlivělá a hysterická. Měla přitom zlomenou páteř na dvou místech.

Na pohotovosti byla mladá Nataša třikrát. Vždycky ji poslali domů s tím, že jí nic není. Do nemocnice se dostala poté, co při vystupování z trolejbusu spadla tak nešťastně, že nemohla chodit. "Řekli mi, že jsem jen přecitlivělá a nemám nic zlomené," popsala televizi Markíza žena se slzami v očích.

 

"Naši lékaři poskytli zdravotní péči správně. Všechna vyšetření byla pacientce indikovaná na základě objektivního zhodnocení jejího zdravotního stavu," tvrdí mluvčí bratislavské Nemocnice Ružinov Eva Kliská.

 

Když Nataša nemohla ani po měsíci chodit, zaplatila si vyšetření v soukromém zařízení. Tam se ukázalo, že měla celou dobu pravdu.

 

 

"Zjistili mi zlomeniny. Okamžitě jsem se obrátila na nemocnici Kramáre, kde mě přijali. Do nemocnice v Ružinově volali, jestli ví, že poslali domů pacientku se zlomenou páteří," dodává žena, která doteď nerozumí tomu, proč jí na pohotovosti nikdo nevěřil. "Její zdravotní stav nebyl indikovaný na vyšetření CT přístrojem," vysvětluje mluvčí nemocnice.

 

Otázkou nyní zůstává, kdo příjme zodpovědnost za včas neléčené zlomeniny a následnou drahou operaci. Nataša jako cizinka navíc přišla o možnost získat po třech letech slovenské občanství. Kvůli zranění musí absolvovat celý proces znova - nemohla totiž pracovat.

 

 

"Ona reálně nemůže vymáhat něco za to, že se jí stal úraz. Může se ale domáhat náhrady škody za dobu, kdy se jí zhoršil zdravotní stav. Systém je momentálně nastaven proti pacientovi, protože se jako laik nemá na koho obrátit," vysvětluje advokát.

 

Nataša nyní může podat podnět na Úřad pro dohled nad zdravotní péčí. Soudit se s nemocnici by však byl běh na dlouhou trať. Na to údajně nemá mladá žena chuť ani peníze.

TN.cz