Ekonomická situace

Pandemie dělá z Čechů superšetřílky. Experti se obávají ekonomické krize!

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
3.6. 2020 20:44
Téma:

Pandemie koronaviru naučila Čechy šetřit. Po otevření podniků majitelé očekávali nával zákazníků, jenže někde se jich nedočkali.

Podle ekonomů lidé myslí na horší časy a místo utrácení například za oblečení, jídlo v restauracích nebo elektroniku, raději šetří. Podle analytiků přitom může masové šetření přinést zhoršení ekonomické situace státu a propouštění.

 

Prázdné peněženky jako by byly najednou minulostí. Češi během pandemie přestali rozhazovat.

 

 


Ekonomové tvrdí, že pandemie koronaviru vychovává generaci takzvaných superšetřílků. Jedná se o lidi, kteří budou na své finance extrémně opatrní.


"Omezili jsme prakticky úplně všechno, takže se logicky i ušetřilo. Například na jídle v restauracích, protože jsme si víc vařili sami,“ odpověděl jeden z dotázaných.


"Od ledna do dubna stouply úspory českých domácností na bankovních vkladech o 55 miliard korun,“ potvrdil ekonom Lukáš Kovanda.


"Řada lidí si uvědomí, že jsme se doteď měli opravdu jako prasata v žitě a že prostě můžeme žít skromněji,“ myslí si další ekonom Jan Černohorský.

 

 


Část Čechů se nevrátila třeba do restaurací ani obchodů s oblečením. "V současné době jsme se ještě nedostali na stejné tržby jako před koronavirem. Klienti mají ještě stále strach nakupovat,“ stěžuje si majitel butiku s oblečením Radim Král.


"Hostů oproti době před koronavirem ubylo, ale my stále musíme platit nájem a mzdy zaměstnancům,“ dodal provozní restaurace a kavárny Jakub Janyška.


Jenže to může podle ekonomů znamenat jediné - spuštění negativní spirály a příchod ekonomické krize.

 

 


"Menší tržby vedou k tomu, že obchodníci musejí propouštět a vysoká nezaměstnanost vede k nízkým příjmům obyvatelstva a nízké příjmy obyvatelstva zase vedu k nízké spotřebě,“ tvrdí ekonom Štěpán Křeček.


Naopak vyšší tržby si chválí třeba obchody s potravinami. Na některých místech vzrostly až o desítky procent.

 

Ekonom Petr Bartoň se obává, že lidé budou ještě více šetřit:

 

ls TN.cz