Ve stínu koronaviru

Covidové Vánoce jsou tu! Ministerstvo radí, jak je zvládnout bezpečně

Koronavirus a Vánoce - 2
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
17.12. 2020 14:03
Téma:

Vánoce jsou tu už za pár dní. Ministerstvo zdravotnictví nyní na svém oficiálním twitterovém účtu zveřejnilo několik rad, kterými se mají lidé řídit, aby jim svátky nezničil covid-19. K čemu všemu tedy úřad nabádá?

Ministerstvo uveřejnilo informační leták, pod kterým je podepsané Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC).

 

V něm se píše, že Vánoce jsou sice důležité, "ale na prvním místě by mělo být zdraví vás a vašich blízkých, zejména seniorů, kteří patří do nejvíce ohrožené skupiny."

 

Úřad proto Čechy nabádá, aby zbytečně necestovali a pokud se u nich projeví příznaky covidu-19, aby zůstali doma, nedružili se a kontaktovali svého lékaře.

 

 

A i pokud lidé tráví Vánoce se svými blízkými, tak by jich mělo být co nejméně - prostě taková sváteční sociální bublina. "Vyhněte se setkávání s lidmi mimo vaši domácnost nebo tuto bublinu," říkají odborníci.

 

Celý "vánoční" návod zveřejněný ministerstvem:

 

 

Ani během Vánoc pak lidé nemají zapomínat na pravidlo 3R - tedy roušky, mytí rukou a rozestupy. Čas trávený vevnitř má být co nejkratší a návod zdůrazňuje důkladné větrání. Ministerstvo zdravotnictví navrch ještě radí mít při setkání se seniory nasazený respirátor třídy FFP2.

 

"Pokud potřebujete navštívit nebo se setkat s lidmi mimo vaši domácnost či nejbližší okolí, dodržujte zvláštní opatření: Izolujte se, abyste minimalizovali riziko nakažení ostatních, zejména jde-li o lidi z ohrožené skupiny," klade leták lidem na srdce.

 

 

A na závěr všem radí, že pokud si nejsou jistí, zda je osobní setkání o svátcích bezpečné, aby ho raději oželeli a se svými nejbližšími se spojili pouze na dálku. Ministerstvo také radí nechat se otestovat na covid-19.

 

Bezplatné plošné testování antigenními testy pro všechny odstartovalo v Česku ve středu. Předvánoční termíny se ale velice rychle plní, plno už hlásí řada míst - včetně velkých nemocnic.

 

Kdo má o testování největší zájem? Více se dozvíte v reportáži:

 

TN.cz