Bič na nemoci

Návrat do lavic se blíží. ŠEST RAD, jak posílit imunitu malých školáků

Prázdniny a škola
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
25.8. 2020 5:45
Téma:

Už za pár dní se školáci z táborů, dětských hřišť nebo od prarodičů přestěhují zpátky do tříd a lavic. A i když na chodbách škol roušky nakonec povinné nejsou, přesto není na škodu imunitu dětí posílit.

Právě časté změny kolektivu mohou být jednou z příčin, proč dítě onemocní. A imunitu navíc nemusejí pošramotit jen různé bakterie a viry (koronavirus nevyjímaje), ale také stres ze změny denního režimu nebo nové prostředí.

 

"Malé děti bývají často nemocné, zejména po prvním nástupu do školky či jiného většího kolektivu. Tato onemocnění jsou normální, organismus si tak buduje přirozenou imunitu,“ vysvětluje lékárnice a členka představenstva České lékárnické komory Ivana Lánová.

 

 

U odrostlejších dětí, které chodí do velkých kolektivů delší dobu, pak hodně záleží na stavu toho kterého školáka. "Pokud je imunita dítěte v dobré kondici, kontakt s nakaženým kamarádem ho nijak ohrozit nemusí. V případě, že je imunitní systém oslabený, je dost pravděpodobné, že onemocní také. Doporučuji proto posilovat imunitu nejen zdravou stravou, ale i vhodnými vitamínovými doplňky,“ nabádá Lánová.

 

V ideálním případě by samozřejmě měli školáci vitamíny "nasát" z běžné stravy. Jenže vybalancovat živiny tak, aby byly všechny vitamíny v rovnováze, není jednoduché. Tím spíš, že některé děti raději ovoce, jiné zeleninu a další ani jedno z toho.

 

Imunitu je přitom žádoucí nakopnout právě před startem školy a pak později na podzim, když dorazí chřipky a jiné respirační nemoci.

 

"Dobré je podpořit dětskou obranyschopnost vyššími dávkami B-komplexu, vitamínu D a C, zinkem, vitamínem D3 nebo selenem. Já osobně doporučuji zařadit také probiotika,“ vypočítává zkušená lékárnice, která spolupracuje i se sítí lékáren Benu.

 

Vitamíny v tubě nebo kapslích by ovšem rodiče neměli kupovat jen tak a vždy se poradit s pediatrem nebo lékárníkem.

 

Šest rad k posílení dětské imunity:

 

1. Choďte s dětmi do přírody, ať mají dostatek čerstvého vzduchu. Ten totiž napomáhá prokrvení dýchacích cest a sliznic očí i uší, čímž se zvyšuje jejich odolnost.

 

 

2. Zajistěte jim dostatek pohybu ve formě sportovních aktivit, zlepšíte tím jejich obranyschopnost.

 

3. Častěji doma větrejte, i když je chladněji. Nejen, že se dovnitř dostane čerstvý vzduch, zároveň se ratolest otuží.

 

4. Zaveďte doma pravidelný režim a spánek. Změna režimu může mít na dítě negativní vliv, ať už oslabením imunity nebo ve formě stresu. Pokud tedy potomka čeká nástup do školy či nového kroužku, naučte ho s předstihem chodit včas spát a vstávat, aby si režim osvojil.

 

5. Nepodceňujte hygienu. Veďte děti k tomu, že umývání rukou po použití toalety, hraní si s mazlíčky nebo po příchodu zvenku je samozřejmost.

 

6. Vařte pestrou a zdravě vyváženou stravu. Správný jídelníček je základem silné imunity, nemělo by v něm tedy chybět ovoce, syrová zelenina, luštěniny, celozrnné pečivo, rostlinné oleje (zejména olivový, mandlový či sezamový) a maso (zejména rybí).

 

Školám se minulý týden věnovali i poslanci, schválili povinnou distanční výuku:

 

TN.cz