Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.2. 2019 11:30
bezpečnostní služba

Ne každý prezident potřebuje kolonu vozů, rakouský jezdí MHD

Rakouský prezident Alexander van der Bellen
Zdroj: facebook

Bezpečnost hlavy státu je velmi důležitá, ne všichni ale potřebují okázalý doprovod ozbrojenců, kteří jsou mu neustále v patách. Rakouský prezident klidně vyrazí do práce metrem a služební auto nechá v garáži.

V mnoha zemích je potřeba, aby měl prezident po boku neustále větší množství bodyguardů, kteří vyhlíží jakékoliv nebezpečí. Na své pracovní pochůzky cestují v koloně vozidel.

 

Jinak je tomu ale u rakouského prezidenta Alexandera van der Bellena, který občas překvapí obyvatele Vídně, protože někdy cestuje do práce městskou hromadnou dopravou a služební auto nechá v garáži.

 

Rakouský prezident má být podle prezidentské kanceláře fanouškem metra a podle portálu KleineZeitung ho využívá, když se to zrovna hodí. To potvrdil i tým sociálních médií, když reagoval fotkou průkazky MHD a slovy: "Jeden z více než 800 000 ročních držitelů karet."

 

 

To je velmi nepředstavitelná situace například v porovnání s prezidentem Spojených států amerických, o jehož bezpečnost se často stará ochranka prezidenta, tajné služby i policie a armáda.

 

 

I český prezident bývá vidět v doprovodu bodyguardů, kteří zajišťují jeho bezpečnost. Kromě útoků se musí starat i o ochranu vůči aktivistům. Příkladem je akce aktivistky z hnutí Femen, která polonahá s rukama nad hlavou přiběhla přímo před Zemana, kde ji srazil jeden z členů ochranky.

 

Dalším výrazným incidentem je chvíle, kdy se k tehdejšímu prezidentovi Václavu Klausovi dostal muž oblečený v maskáčích a následně po něm několikrát vystřelil, naštěstí šlo jen o zbraň určenou na airsoft.

 

Na reportáž TV Nova o incidentu u prezidentských voleb se můžete podívat zde:


klma TN.cz
Reklama