kontroverzní projekt

Rusové vystřelili na nebe "umělou hvězdu". Má zářit víc než Venuše

Satelit Mayak dorazil na oběžnou dráhu
Zdroj: facebook, CosmoMayak
Téma:

Noční nebe velmi brzy ozáří nový objekt, o kterém se hovoří jako o umělé hvězdě. Malý satelit na orbitu vynesl ruský Sojuz a v případě, že se úspěšně rozloží, mohl by svou jasností zahanbit i Venuši a ISS, čímž by se stal třetím nejjasnějším bodem na nebi. Kontroverzní projekt vyvolal bouřlivé reakce.

Mayak je takzvaný cubesat, jedná se o malý satelit, který společně s dalšími 72 družicemi dopravila v pátek na oběžnou dráhu raketa Sojuz. Mayak má nyní rozložit silně odrazivou plachtu, která bude mít podle National Geographic plochu kolem 17 metrů čtverečních.

 

Jestliže se plachta plně rozloží, má Mayak podle některých názorů potenciál stát se třetím nejjasnějším objektem na noční obloze, čímž by zahanbil Venuši. Také by se stal nejjasnějším objektem vytvořeným lidmi.

 

Kromě velkého jasu má Mayak také další úkol, kterým je otestovat nový brzdný systém, díky kterému by se měl satelit z orbity dostat rychleji. To by mělo v budoucnu pomoci stahovat dosluhující satelity do atmosféry, kde následně shoří.

 

Takový je i osud Mayaku, který by měl na orbitě podle odhadů vydržet nejméně měsíc, lidé si ho tak na nočním nebi budou moci snadno vyhledat a to i ve velkých městech. Autoři projektu dokonce vytvořili aplikaci, která satelit na nebi najde, zatím je ale jen v ruštině.

 

 

Za celým projektem stojí studenti Moskevské státní univerzity, celý projekt je financován pomocí crowfundingu. Projekt vyvolal bouřlivé reakce, ačkoliv si klade za cíl, aby přitáhl pozornost obyčejných lidí k nebi, svou jasností zkomplikuje pozorování dalších objektů na noční obloze.

klma TN.cz