S léky opatrně

Neberte paracetamol preventivně, varují lékárníci. Spíše si uškodíte

Paracetamol
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Michaela Trochová
Michaela Trochová
4.4. 2020 5:55
Téma:

Preventivně můžete užívat vitamíny nebo doplňky stravy pro posílení imunity. Rozhodně ale ne léky s obsahem paracetamolu. V prevenci to nepomůže a organismu můžete dokonce ublížit.

Léky s účinnou látkou paracetamol údajně mohou pomoci rychlejšímu vyléčení z nákazy novým koronavirem. I proto jsou nyní v lékárnách vykoupené. Česká lékárnická komora (ČLnK) ovšem eviduje i případy, kdy jej lidé užívají jako domnělou prevenci před koronavirovou nákazou. To ČLnK důrazně nedoporučuje.

 

„Rozhodně chci veřejnost varovat před bezdůvodným užíváním paracetamolu jako prevence před koronavirovou nákazou. To je zcela nesmyslné a pacienty před nákazou neochrání. Účinná látka paracetamol nemá žádné preventivní účinky,” uvedl Aleš Krebs, prezident ČLnK.

 

 

„Takový způsob užívání pouze zbytečně zatěžuje organismus. Preventivní podávání paracetamolu nejenže pacienta neochrání, ale navíc může významně zatížit organismus,“ varuje Česká lékárnická komora.

 

Správně se jakýkoli lék s paracetamolem (např. Paralen, Valetol, Coldrex, Theraflu) užívá pouze k léčbě bolesti nebo ke snížení teploty převyšující 38 °C a vždy je nutné dodržovat jeho správné dávkování.

 

ČLnK varuje také před souběžným užíváním více přípravků s paracetamolem, například tablet spolu s léky ve formě horkých nápojů. Vždy užívejte pouze jeden z nich a nepřekračujte doporučené dávkování. Při jejich vzájemném kombinování nebo nedodržení stanoveného intervalu mezi dávkami se může lék v těle nebezpečně hromadit.

 

 

„Zvýšením dávky paracetamolu není dosaženo většího účinku. Naopak, paracetamol v nadměrných dávkách velmi vážně poškozuje játra,“ vysvětluje Aleš Krebs. U dospělých pacientů by neměla být překročena četnost dávkování 4x denně, v doporučeném rozestupu 6 hodin. Ten nesmí být kratší než 4 hodiny a celková denní dávka by v žádném případě neměla překročit 4 000 mg paracetamolu.

 

Předávkování může skončit i transplantací jater. Podívejte se na reportáž:

 

Paracetamol se také nesmí kombinovat s alkoholem, ani užívat po jeho konzumaci, neboť by mohlo dojít k vážnému poškození jater. Nesmí ho užívat pacienti s akutním poškozením jater či cirhózou.

 

Nemůžete paracetamol sehnat? Paracetamol není jediným lékem na horečku. „Na snižování teploty lze užít také přípravky s obsahem ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové. Samozřejmě i s přihlédnutím ke kontraindikacím, které mohou plynout ze zdravotního stavu pacienta nebo jeho další medikace,” vysvětluje PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident ČLnK.

TN.cz