přírodní úkaz

Nebeská nádhera očima čtenářů TN.cz: Nejkrásnější západy slunce

Západ slunce nad Českem - 1
Zdroj: Jan Váňa
Západ slunce nad Českou Lípou zaslaný čtenářkou TN.cz
Téma:

Mnoho Čechů zaujal barevný západ slunce, který na nebi nad Českou republikou vytvářel nádherné scenérie. Do redakce TN.cz jste na výzvu zaslali desítky snímků, ze kterých jsme pro vás připravili galerii.

V posledních týdnech se nad Českou republikou objevily nevšedně zabarvené východy i západy slunce. Po krátkou dobu tak na nebi zářily sytě žlutá, oranžová, červená nebo i fialová.


"Výrazné karmínové odstíny vycházejí z rozptylového efektu slunečního záření na drobných částicích, které kalí vyšší vrstvy naší atmosféry. Tyto drobné částice putují vysokými stokilometrovými rychlostmi vlivem větrných poryvů nad velkou plochou severní zemské polokoule ve strukturách jakýchsi hustších a řidších vln a postupně se rozmělňují," popsal Horálek na portálu astro.cz. Více si přečtěte zde.

 


Na našem facebooku jsme zveřejnili výzvu, abyste nám zaslali snímky západu slunce. Do naší galerie jsme vybírali snímky, u nichž jsme si byli jistí, že pochází z České republiky. Pokud jsme věděli, odkud fotky jsou, uvedli jsme i místo.

Za všechny zaslané fotky vám děkujeme!

GALERIE: Západ slunce nad Českem

1
/
28
Zdroj: zpravy@nova.cz
Západ slunce nad Českem - 19 ; Podbořany

TN.cz