pozorování oblohy

Nebeské divadlo, na obloze se objevují hned dva meteorické roje

Perseidy
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 31.7. 2019 18:16
Téma:

Pokud jste si na obloze všimli většího množství padajících hvězd, je možné, že jste zahlédli část meteorického roje Jižní Delta Aquaridy, jehož maximum připadá zhruba na tuto neděli. Pokud ale meteory zdánlivě vylétaly ze souhvězdí Kasiopeji, mohlo se jednat o Perseidy, které se začínají objevovat právě na konci července.

Jižní Delta Aquaridy jsou obvykle viditelné zhruba od 12. července až do 23. srpna. Letošní maximum připadá právě na tuto neděli, při něm budeme moci na obloze vidět zhruba 10 až 20 meteorů za hodinu.

 

Meteory budou zdánlivě vylétat z pravé dolní části Pegasova čtverce (tři hlavní hvězdy souhvězdí Pegase a jedna hvězda souhvězdí Andromedy), uvádí Česká astronomická společnost.

 

Výhodou je, že pozorování nebude rušit Měsíc, protože bude velmi blízko novu, je tak velmi vhodná doba pro pozorování noční oblohy.

 

 

V tuto dobu se také může stát, že uvidíte meteory vylétat zhruba ze souhvězdí Kasiopeji, nejde ale o stejný roj. Pravě na konci července se totiž začínají objevovat Perseidy, maximum roje pak připadá zhruba na 12. srpna.

 

Bohužel pozorování tohoto oblíbeného meteorického roje bude letos narušovat velmi jasný Měsíc, který bude téměř v úplňku.
 

TN.cz