nárůst nemocných

Nebezpečí spalniček nekončí, objevili se další nakažení

Téma:

Počet nakažených spalničkami znovu stoupl. Po více než měsíci, kdy to vypadalo, že epidemie ustupuje, nových případů přibývá. Nemocných je už přes 500. Nejvíce jich je v Praze a Ostravě.

Vypadalo to, že epidemie spalniček kulminovala a nové případy nebudou přibývat. Minulý týden ale hygienici zaznamenali celkem dvacet pět nakažených, což je nárůst o dvanáct nových případů. Nejvíce jich bylo v Moravskoslezském kraji.

 

Spalničky řádily a omezily minulý týden provoz v ostravské fakultní nemocnici. Nakazilo se devět zdravotníků. A v karanténě skončilo dalších 18 zaměstnanců. "Neměli protilátky, museli jsme uzavřít kardiokliniku, zakázat návštěvy," vysvětlila mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

 

V České republice je aktuálně 504 lidí nakažených spalničkami. Polovina hygieniky potvrzených onemocnění je v hlavním městě. Za celý loňský rok tato infekční choroba postihla dvě stě lidí.

 

 

"Klesající proočkovanost je důvodem, proč se dnes objevily spalničky," sdělil primář dětského oddělení Jan Boženský.

 

Nakazit se navíc mohou také dospělí, kteří se proti spalničkám naočkovali, ale protilátky za roky zeslábly. Hasičské sbory, nemocnice nebo jaderné elektrárny proto stále proti spalničkám očkují své zaměstnance.
 

Jan Socha/klma tn.cz / TV Nova