Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.1. 2019 18:29
Extrémní počasí

Nebezpečí v Alpách: Ztracení turisté, laviny, uzavřená střediska

Zdroj: APTN / ENEX

Již třetí den se Alpy v Rakousku potýkají s vydatným sněžením, které způsobuje problémy na silnicích a v několika lyžařských oblastech. Uzavřený je stále areál Hochkar, ze kterého museli být lidé evakuováni. Na několika místech hrozí čtvrtý a pátý stupeň lavinového nebezpečí. Mimořádný stav vyhlásilo také Slovensko.

Kvůli sněhu musela být uzavřena silnice mezi Mittelbergem a Hairlachem v Tyrolsku, kde hrozí lavinové nebezpečí. V obci St. Leonhard (u ledovce Pitztal) byly také uzavřeny turistické stezky i sjezdovky. Nedoporučuje se ani sáňkování.

 

Na pár hodin bude otevřen úsek mezi střediskem Obertauern a Untertauerunem, a to od 11 do 13:30 hodin, poté se znovu uzavře. 

 

Jelikož je v Rakousku uzavřeno hned několik silnic, rozhodli se řidiči bariéry objíždět. Agentura ÖAMTC, která má na starosti silniční provoz v Rakousku, varuje řidiče, aby bariéry respektovali. "Je to nebezpečné a trestné. Tyto překážky je třeba brát vážně," uvedla Tanja Trezmüller z agentury ÖAMTC.

 

 

Pátý stupeň lavinového nebezpečí hrozí na Dachsteinu a v Hochswabu. Dále také v Dolním Rakousku. Laviny se mohou začít uvolňovat ze svahů ve velkých rozměrech. Turisté by se do oblastí neměli vydávat. V příštích hodinách hrozí také sněhové bouřky.

 

V lyžařské oblasti Gosau u Dachsteinu byla v 17 hodin uzavřena kvůli hrozícím lavinám. Oblast není přístupná z Horního Rakouska nebo ze Salczburgu. 

 

V Dolním Rakousku je uzavřeno lyžařské středisko Hochkar, Lackenhof am Ötscher, Gemeindealpe v Mitterbachu a Maiszinken. Hochkar také vydalo výstrahu před lavinou, která byla odpoledne odstřelena.

 

Za posledních 24 hodin na některých místech napadlo až 80 cm sněhu. V severních Alpách by mělo napadnout dalších 40 cm, v jižních Alpách bude sněžení slábnout. Zlepšení se očekává ve čtvrtek v noci.

 

Problémy jsou stále v okolí Salzburgu, kde už stoupl stupeň lavinového nebezpečí na 4 z 5. Do středečního rána napadlo až 80 cm sněhu. V Pongau trápí obyvatele sníh, který sahá až po střechy a může poškodit okna. Uzavřená je silnicie Mandlwandstraße kvůli lavinovému nebezpečí. Evakuována musela být obec Arthurhaus u Hochkönigu. Uzavřen musel být také Berghotel Rudolfshütte v Uttendorfu, informoval Salzburg.orf.at.

 

V Salzburgu s úklidem sněhu pomáhá každý, kdo má i lopatu. Do lyžařské oblasti Hintersee se lidé nedostanou ani autem. Traktory se snaží sníh ze silnic odstranit na pole.


19

GALERIE: Sníh v Rakousku

Zdroj: Profimedia

Sníh v Rakousku - 1

Hodnocení:

 
 

Strhnout museli záchranáři z horské služby s odborníky pomocí šesti výbušnin odstřelit v úterý lavinu. V lyžařském středisku Puchberg am Schneeberg. Z bezpečnostních důvodů je proto uzavřena lyžařská trasa Lahning. V oblasti Annaberg je přes 300 domácností bez elektřiny a musejí být napojeni na nouzové generátory. V příštích dnech má sněžení pokračovat.

 

Pátrací týmy se snaží najít dva turisty, kteří se ztratili v Hohenbergu v sobotu. Operace také komplikuje i lavinové nebezpečí. Nejdříve týmy musejí oblast prozkoumat, než se do ní vydají. 

 

Vesnice Hohentauern ve Štýrsku je od soboty uzavřena a nikdo se z ní ani do nemůže dostat. Podle místního obyvatele se všichni mají dobře a pomáhají si, uvedl jeho vyjádření na facebooku portál Severe Weather Europe.

 

 

Problémy jsou i v Bavorsku, kde je vyhlášený druhý stupeň lavinového nebezpečí. Uzavřeny byly také některé školy nebo zimní stadion v Bad Wörishofenu, kde hrozil pád střechy kvůli zatížení. Nebezpečí platí i v lesích, kde hrozí pád stromů, uvedl tagesschau.de.

 

V městysu Berchtesgaden uvízlo 350 obyvatel a jídlo je jim dováženo kamionem. Podobně je na tom i vesnice Jachenau, do které byla jediná přístupová cesta uzavřena, informoval spiegel.de.  

 

Sníh komplikoval vlakové spoje na letiště v Mnichově, cestující museli využít taxi služby. Ve městě měli lidé problémy i s autobusovou dopravou. Problémy mělo i letiště v Kolíně nad Rýnem, které muselo ráno přerušit několik letů. V Hamburku zase měly problémy trajekty, které kvůli špatnému počasí nevyjely.

 

 

Mimořádný stav ve středu vyhlásilo Slovensko. Sněhová kalamita postihla Žilinský kraj, a to hned v devíti obcích, informovaly tvnovinysk.

 

V Dolné Tižině obec žádá občany o pomoc, pokud mají vybavení na odstranění sněhu. Lidé musejí také dávat pozor na místních komunikacích, které jsou špatně sjízdné. První stupeň výstrahy sněžení podle meteorologů platí pro Bratislavský, Trenčínský, Trnavský a Nitranský kraj.

 

Ve středu zemřel po pádu laviny čtyřicetiletý slovenský skialpinista. Slovenská horská služba o tom informovala na svých webových stránkách. "Prohledávání laviny okamžitě zahájili jeho kamarádi pomocí vyhledávacích přístrojů, které měli všichni u sebe," napsala horská služba.

 

14

GALERIE: Smrtelná nehoda skialpinistů po pádu laviny na Slovensku

Zdroj: hzs.sk

Smrtelná nehoda skialpinistů po pádu laviny na Slovensku - 1

Hodnocení:

 

Na místo vyrazila služba ze střediska Malá Fatra. Kamarádům se mezitím muže podařilo vyhrabat. Skialpinista byl v bezvědomí a musel být resuscitován záchranáři. I přes snahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit. 

 

Intenzivní sněžení čeká v příštích 24-48 hodinách také jihovýchodní Evropu, a to Řecko, Černou Horu a Albánii. Napadnout může 30-60 cm sněhu, místy dokonce až metr. Záplavy hrozí pro řecký poloostrov Peloponés.

 

 

reg TN.cz