Dávejte si pozor

NEBEZPEČNÁ pyrotechnika: Plné stánky a inspekce nic nezmůže!

Téma:

České úřady jsou naprosto bezmocné proti trhovcům, kteří prodávají smrtelně nebezpečné výbušniny. Ukázalo se to například v pondělí při jedné z kontrol v tržnici na Hatích u Znojma. Česká obchodní inspekce stánek zavřela, ale hned po jejím odjezdu prodejce znovu otevřel a pyrotechniku dál prodává.

Jak jsme minulý týden ukázali, na českých tržnicích si i malé dítě může koupit smrtelně nebezpečnou výbušninu, která na kusy roztrhá lednici nebo dřevěnou skříň.

 

Úřady vyrazily na kontroly, jenže tím se naplno ukázalo, že trhovcům jsou jen pro smích. V pondělí dorazili do tržnice na Hatích. Zatímco inspektoři museli otrocky sepsat všechno zboží, skupina prodejců postávala opodál a inspektorům se v podstatě vysmívala.

 

Sotva se inspektor otočí, zboží okamžitě mizelo z pultů. Zakázaná pyrotechnika byla během pár minut ukrytá v autech a prodejci se u toho ještě bavili.

 

 

Přestože některé prodejny porušily zákaz už několikrát a inspektoři třeba rozhodli o okamžitém uzavření, sotva odjeli, stánek se znovu otevřel. I ředitel inspekce přiznal, že jsou trhovcům pro smích. Pyrotechniku zakázali už před čtyřmi dny a v pondělí se normálně prodávala dál.

 

Nejde přitom jen o neškodné petardy, ale o skutečné výbušniny, které dokážou roztrhat člověka. Za nedovolené ozbrojování se v Česku pětileté vězení, ale nikdo z prodejců dodnes nebyl ani obviněn. Úřad, který má sílu výbušniny ověřit, vyrazil po reportáži TV Nova do terénu. Překvapivě ale na pultech nic neobjevil.

 

 

"Nemůžete to na stánku najít. Já jsem to tam ještě letos neviděl. Byli jsme na všech stáncích, které tam byly," řekl TV Nova vedoucí oddělení kontroly Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva Pavel Koblasa.

 

Figurant ale na jižní Moravě bez problémů koupil za přibližně tisíc korun za kus výbušniny, jejich síla je srovnatelná s explozí ručního granátu.
 

vbo, Josef Svoboda TN.cz