Rizikové zboží

Nebezpečná pyrotechnika: Tržnice se stále nekontrolují! Co hrozí?

Téma:

Po reportáži TV Nova z minulého týdne se rozproudila debata o tom, co dělají úřady proti tomu, aby se na tržištích neprodávala zakázaná a velmi nebezpečná pyrotechnika. Dají se totiž koupit petardy, které mají podle pyrotechnika sílu granátu. Místopředseda sněmovny Petr Gazdík se kvůli nedostatečné kontrole dokonce chystá interpelovat ministra průmyslu.

Silné výbušniny před týdnem sehnal bez problémů štáb TV Nova třeba i na tržnici v Hatích. Tahle pyrotechnika nejen, že dokáže utrhnout člověku prsty a končetiny. Ta silnější podle zkušeného pyrotechnika spolehlivě zabijí. Jedna z petard při testu roztrhala plechovou ledničku na kusy.

 

"Nebezpečný výrobek a tohle by se nemělo vůbec nikde objevit," okomentoval výbuch pyrotechnik Roman Pawlas. "Když si celkově vezmu naše statistiky, takové výrobky se opravdu objevují. Ale není to tak časté," informoval Milan Kukla, ředitel Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

 

Na život ohrožující petardy se dá ale narazit i na tržišti blízko Chebu. Stánkař zmizel jako pára nad hrncem. Právě odsud se nebezpečná pyrotechnika dostává ve velkém i přes hranice do Německa. Už proto, že tu převážně nakupují právě zákazníci z Bavorska.

 

Rok co rok se alarmující situace opakuje. Volně prodejné petardy dál ohrožují zdraví a život lidí. Zajímali jsme se, co s tím hodlají politici dělat.

 

"My jsme to dneska na vládě opravdu, opravdu neprobírali. Já si dokonce teď nejsem jist, zda to má v kompetenci Česká obchodní inspekce," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Česká obchodní inspekce to ale v kompetenci má. Společně s úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva.

 

 

"Já jsem připraven interpelovat ministra průmyslu a obchodu, protože ten zákon sice existuje, je dostatečný, ale je málo vymáhán. Česká obchodní inspekce zjevně nekoná dostatečně," myslí si poslanec Petr Gazdík.

 

Inspekci jsme samozřejmě o nebezpečných petardách na tržištích také informovali. Reakce je každoročně stejná. "Česká obchodní inspekce velmi operativně provede kontrolu," slíbil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Nebezpečné petardy z tržišť ale přitom nemizí. Naopak. Podle našeho zjištění se objevují stále silnější. Při nákupu bychom proto měli být hodně obezřetní. Výrobek by měl zcela určitě obsahovat označení Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Na pyrotechnice by měl být uveden výrobce, případně dovozce.

 

 

Hlavně musí obsahovat návod k použití v českém jazyce. Včetně způsobu, jak výrobek v případě selhání zneškodnit. Při nákupu si samozřejmě dejte také pozor na datum, do kdy můžete pyrotechniku použít. Odborníci doporučují zábavnou pyrotechniku nakupovat v takzvaných kamenných obchodech. Stánkům na tržištích se raději vyhněte, i když tam jsou výrobky často cenově dostupnější. Při venkovním prodeji totiž mohou být výrobky poškozeny třeba mrazem nebo vlhkostí.
 

TN.cz