zákeřná nemoc

Nebezpečná rakovina ústní dutiny: Jak rozpoznat příznaky?

Téma:

Pod pojmem rakovina dutiny ústní se skrývá několik různých onemocnění. Může jít jak o rakovinu samotných úst, tak o rakovinu jazyka, mandlí, slinných žláz a dokonce i hltanu. Nejvíce jsou tímto zákeřným onemocněním ohroženi kuřáci a častí konzumenti alkoholu. A to v první řadě muži nad 40 let. Včasné rozpoznání choroby však může pomoci při její léčbě. Jaké jsou tedy hlavní příznaky?

Mezi ostatními druhy rakovin je rakovina dutiny ústní poměrně vzácná. Postihuje více muže než ženy, a to v poměru zhruba 6 : 1. Ohrožení nemocí zásadně vzrůstá u silných kuřáků. Rizikovým faktorem je však i nadměrná konzumace tvrdého alkoholu. Vyvarovat byste se však měli i nadměrnému slunění a tím pádem vystavení ultrafialovým paprskům. Kvarteto rizikových faktorů pak doplňuje dědičnost. Při dřívějším výskytu nemoci v rodině byste tedy měli být obezřetní.
 

 

Rakovina všeho druhu je nemoc, která je jen obtížně vyléčitelná a má bohužel vysokou úmrtnost. Její léčba je navíc invazivní a zásadně oslabuje lidský organismus. Lékaři se však shodují, že ke šťastnému konci boje s nemocí pomáhá především její včasné odhalení. Pokud patříte do ohrožené skupiny, je tedy vhodné kontrolovat, zda netrpíte některými z následujících příznaků
 

 

 

Jedná se o nádorové onemocnění. U rakoviny ústní dutiny se tak může projevit bulkami, nehojícími se ránami, strupy a drsnými místy v oblasti rtů, dásní, měkkého i tvrdého patra nebo jinde v ústech. Pokud se Vám afty nezahojí do čtrnácti dnů od jejich objevení a navíc stále krvácí, je čas na konzultaci s lékařem.
 

 

Pokud není nádor viditelný, může se také projevit bolestivým zvětšením uzlin, ztíženým polykáním, škrábáním v krku, chrapotem či jinými změnami hlasu a podobnými potížemi. V puse se vám také mohou objevit bílé nebo červené sametové flíčky. Nebezpečné je i krvácení z úst bez zjevné příčiny, necitlivost a bolest kdekoli v oblasti obličeje a krku.
 

 

Nemoc se však může projevit i příznaky, které na první pohled nejsou s ústy nijak spojena. Mezi takové patří pocení, zvýšená tělesná teplota a nenadálý zásadní úbytek váhy. Alarmující jsou i bolesti ucha nebo padání víček.
 

 

Důležitá je jako v případě všech vážných onemocnění prevence. Zásadní význam mají pravidelná stomatologická vyšetření včetně likvidace všech infekcí - kazů, váčků a dalších. Lidé by si taky měli poctivě čistit zuby a vyplachovat ústní dutinu nealkoholovými a nedráždivými kloktadly.

 

Podle zubních lékařů je také vhodné omezit rizikové faktory, jako je kouření a pití tvrdého alkoholu, případně expozice škodlivým látkám a nadměrné množství tuků v jídle. Zdravé jsou podle nich naopak tradičně ryby, zelenina a ovoce.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Tohle vám utrhne srdce: Dopis maminky, která zemřela na rakovinu, je hitem internetu

DĚSIVÉ: Dívce tvrdili, že je v pořádku. Jenže pak zažila něco, na co nikdy nezapomene!

iho TN.cz