přehled POZOR NA NĚ!

RIZIKOVÉ OČKOVÁNÍ? Tyto vakcíny mají často vedlejší účinky

Vakcína
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Téma očkování je v současné době vzhledem k projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví velmi ostře sledováno celou společností. Nejčastějším argumentem proti povinnému očkování jsou nežádoucí účinky, které může podání vakcíny vyvolat. Které vakcíny jsou z tohoto hlediska nejnebezpečnější a jaké zdravotní problémy nám mohou způsobit? Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal statistiku, která tuto problematiku monitoruje za loňský rok.

Lékaři každý den naočkují tisíce lidí, především dětí, a na bezpečnost vakcíny je kladen důraz už při jejím vývoji. Od začátku vědci bedlivě sledují možné nežádoucí účinky a seznam těch nejčastějších je uveden v příbalovém letáku každého léku.

 

"I přes všechna dosud známá rizika u vakcín zařazených do povinného očkování jednoznačně převažuje jejich přínos. Ten spočívá v ochraně každého jednotlivého dítěte a tím i celé společnosti před závažnými chorobami, které mohou mít velmi těžký průběh a mohou skončit i úmrtím," uvádí tisková zpráva Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

 

 

SÚKL vydal v souvislosti se zvýšeným zájmem společnosti o problematiku očkování speciální přehled nežádoucích účinků vakcín. V loňském roce obdržel ústav celkem 794 upozornění na nežádoucí účinky vakcín, přičemž v 633 případech byla tato hlášení vyhodnocena jako závažná. Oproti loňskému roku je toto číslo vyšší, podle lékařů je ale motivováno zvýšeným zájmem veřejnosti o očkování. Jeden hlášený případ zpravidla popisuje více reakcí.

 

 

Ročně se v České republice aplikuje přibližně 400 tisíc dávek hexavakcíny a 200 tisíc dávek proti splaničkám, zarděnkám a příušnicím dětem do 3 let věku plus další vakcíny podané dětem a dospělým.

 

Následující tabulka uvádí, kolik hlášených případů nežádoucích účinků se u jednotlivých vakcín loni objevilo. Vyplývá z ní, na které očkování lidé nejhůře reagují.

 

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv také u jednotlivých případů uvedl, jaké nejčastější nežádoucí účinky byly na lidech po aplikaci vakcín pozorovány. Jejich přehled podle četnosti uvádí následující tabulka.

 

 

 

Jakými vakcínami se očkuje povinně a k čemu slouží

 

Ifanrix Hexa, Hexacima

 

Jedná se o vakcíny proti záškrtu, černému kašli, dětské obrně a žloutence typu B. V průběhu prvních dvou let života se podávají 3 dávky základního očkování a jedna dávka posilovací.

 

Priorix, Priorix Tetra

 

Vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, které obsahují živé oslabené viry, které způsobují uvedená onemocnění. Priorix Tetra obsahuje ještě oslabené viry planých neštovic. Podávají se dvě dávky v průběhu druhého a třetího roku života.

 

Infanrix

 

Vakcína proti tetanu, záškrtu a černému kašli, která se používá k přeočkování proti těmto onemocněním mezi pátým a šestým rokem.


Boostrix Polio

 

Používá se k přeočkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně mezi desátým a jedenáctým rokem života.

 

Tetavax a Tetanol Pur

 

Obě vakcíny jsou proti tetanu. Běžně se proti němu očkují miminka a přeočkování následuje ve 14 či 15 letech. Další očkování by měl člověk podstoupit po 10 až 15 letech.

 

 

Vakcíny, které nejsou povinné, ale lékaři jejich aplikaci doporučují:

 

Pneumokokové vakcíny

 

Očkování proti pneumokokovým infekcím je doporučeno nejdříve od šesti týdnů věku. V kojeneckém věku je velmi často podávána společně s hexavakcínou. Pneumokok způsobuje zápal plic, zánět mozkových blan nebo otravu krve. K méně závažným nákazám se řadí zánět středního ucha, vedlejších nosních dutin a zánět průdušek.

 

Rotavirové vakcíny

 

V kojeneckém věku se často doporučují i rotavirové vakcíny jako prevence rotavirové gastroenteritidy. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které postihuje děti mezi 6. - 24. měsícem věku. Může být provázeno těžkými průjmy, zvracením, bolestmi břicha.

 

 

Vakcíny proti klíšťové encefalitidě

 

Tyto vakcíny je možné očkovat od jednoho roku věku. Celkem se podávají tři dávky, přičemž druhá se aplikuje 1-3 měsíce po první a třetí 5-12 měsíců po podání druhé dávky.

 

Vakcíny proti lidskému papillomaviru

 

Očkování je doporučováno od třinácti let, ideálně před zahájením pohlavního života. Očkované dívky vakcína chrání před rakovinou děložního čípku.

 

Vakcíny proti chřipce

 

Očkování proti chřipce je schváleno nejdříve od šesti měsíců věku. Imunita po očkování přetrvává 6 měsíců až rok. Protože se virus chřipky neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nikdy nebyla u doktora, není očkovaná. Neuvěříte, jak starou dívku matka kojí

BIZARNÍ FOTOGALERIE: Matka kojí tříletá trojčata a chlubí se s tím na internetu

Rakovina děložního čípku - hrozí i vám?
Očkování proti drogové závislosti? I to bude brzy možné!
Praktický průvodce očkováním. Kdy musíte s dítětem k lékaři?

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom TN.cz