virus z jihu

Nebezpečný hmyz! Na jihu Moravy se objevila západonilská horečka

Kvůli oteplování klimatu se na Jihu Moravy objevují nové druhy komárů a hygienici varují, že mohou přenášet tropické choroby. Testy totiž potvrdily, že v těle mohou mít virus západonilské horečky. Ta může být smrtelně nebezpečná.

Pryč jsou časy, kdy nám po štípnutí komárem hrozilo maximálně nepříjemné svědění. Kvůli oteplování klimatu se na jihu Moravy úspěšně zabydlely druhy komárů, které mohou přenášet tropické nemoci. Třeba komár tygrovaný.

 

Komár s nepřehlédnutelným zabarvením si přinesl z tropů i smrtelně nebezpečné viry. V Chorvatsku už způsobil nákazu horečkou Dengue. Hygienici proto testovali i komáry na Jihu Moravy a zjistili, že mají v těle podobně nebezpečný virus, který způsobuje západonilskou horečku.

 

Onemocnění se projevuje od 3 do 14 dnů od bodnutí nakaženým komárem. Řada lidí nemoc prodělá bez jakýchkoli projevů. Ale přibližně u jednoho ze 150 lidí může dojít k závažnému průběhu, kdy onemocnění postihne nervový systém. Podobně jako u klíšťové encefalitidy může přejít v zánět mozku, mozkových blan nebo v obrnu nervů. Nebezpečnými projevy nemoci jsou vysoké horečky, bolesti hlavy, ztuhlost krku, zmatenost nebo apatie, třes, křeče a slabost či ochrnutí končetin.

 

 

Proti západonilské horečce neexistuje očkování ani antibiotika. Léčba je tak omezena na poskytování úlevy od příznaků nemoci do doby, než přejde nejhorší fáze infekce. Horečky obvykle přejdou do několika týdnů, postižení nervů ale může zanechat trvalé následky.

 

Hygienici varují, že na pozoru by se měli mít hlavně rybáři v oblastech kolem jihomoravské Lednice. Doporučují hojně používat repelenty.


 

Josef Svoboda TN.cz