Zápal plic

Nebezpečný virus děsí Asii, miliony cestujících Číňanů ho mohou dál šířit!

Téma:

Smrtící epidemie zápalu plic neznámého původu už pronikla do čínské metropole Pekingu. V 17milionovém hlavním městě laboratorní testy potvrdily nejméně dva nakažené. Ve skutečnosti jich ale může být mnohem víc. Celkem už se infikovalo přes 200 lidí a tři pacienti nákaze podlehli.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nedokáže posoudit závažnost současné epidemie. "S tím, jak se nám podaří podchytit další výskyty, a provedeme další rozbory, budeme schopni lépe popsat závažnost onemocnění a způsob jeho přenosu,“ uvedla WHO na twitteru.

 

Epidemie nového koronaviru propukla v prosinci minulého roku v čínské provincii Wu-chan v centrální části země a od té doby se lavinovitě šíří. Nakažení již byli zaznamenáni také v Japonsku, Thajsku a nově i v Jižní Koreji. Lidem opouštějícím stejnojmenné hlavní město provincie Wu-chan s 10 miliony obyvatel je na letištích a nádražích měřena teplota. V případě, že mají horečku, jsou okamžitě převezeni do nemocnice. Panují ale obavy, že by takové opatření nemuselo šíření viru zastavit.

 

Stovky milionů Číňanů se chystají na cestu

 

První potvrzené případy v Pekingu vyvolávají obavy z mnohonásobně rychlejšího šíření kvůli těsnému kontaktu a množství jeho obyvatel. Číňané se navíc chystají na víkendové oslavy nového lunárního roku, při nichž se, podobně jako o Vánocích v Evropě a Americe, vydávají stovky milionů lidí na dovolené a návštěvy příbuzných.

 

 

"Jsem přesvědčen, že čínští turisté v příštích dnech zavlečou virus do mnoha dalších zemí v Asii,“ řekl americké stanici CNN David Chuej Šu-čcheong z hongkongské univerzity.

 

Jak přesně se virus přenáší z člověka na člověka, není známo. Panují obavy, že by se mohl šířit snadno kapénkovou infekcí jako rýma nebo chřipka. Z analýzy odebraných vzorků je patrné, že je nový virus nejpodobnější patogenu, který v roce 2002 vyvolal epidemii SARS, tedy získaného těžkého akutního respiračního syndromu. V několika zemích na něj tehdy zemřelo na 700 lidí.


Koronaviry tvoří rozsáhlou rodinu virů, které způsobují celou řadu nemocí. Od běžného nachlazení přes chřipku až po smrtící zápal plic. Některé koronaviry se mohou snadno šířit z člověka na člověka kapénkovou infekcí.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

jem, pez TN.cz