Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 1. 2019
KALKULAČKA

Osobní bankrot vyhlásilo loni 13 tisíc lidí. Jak na to? KALKULAČKA

Exekuce Ilustrační snímek - 3
Zdroj: Profimedia

V minulém roce bylo vyhlášeno více než třináct tisíc osobních bankrotů. Oproti roku 2017 jejich počet ale klesl o čtyři procenta. Oddlužení často představuje jedinou naději pro lidi, kteří nejsou schopni splácet své dluhy.

V roce 2018 bylo vyhlášeno 13.103 osobních bankrotů, o 476 méně než předchozí rok. Zároveň bylo v uplynulém roce podáno 13.891 návrhů na osobní bankrot, o 748 méně než v roce 2017. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má k dispozici ČTK.

 

Počet osobních bankrotů tak meziročně klesl o čtyři procenta, zatímco počet návrhů na osobní bankrot se snížil o pět procent. "V letošním roce ovlivní počet osobních bankrotů připravovaná změna podmínek pro osobní bankrot, jejímž cílem je zpřístupnit tento institut většímu počtu lidí," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

 

V samotném prosinci bylo vyhlášeno 843 osobních bankrotů, o 265 méně než předchozí měsíc a zároveň nejméně od února roku 2011. Rovněž bylo podáno 1016 návrhů na osobní bankrot, o 227 méně než v listopadu.

 

Spočítejte si, jestli na osobní bankrot dosáhnete a kolik budete splácet:

 

Od července 2017 nabyla účinnosti novela insolvenčního zákona, která má zamezit praktikám podvodných oddlužovacích společností. Podle ministerstva spravedlnosti zákon zlepšuje ochranu dlužníků, kteří usilují o bankrot.

 

Na možnost osobního bankrotu by ale nově mělo dosáhnout více lidí, kteří jsou v dluhové pasti. Poslanecká sněmovna v říjnu minulého roku schválila novelu insolvenčního zákona, která má zmírnit podmínky oddlužení.

 

 

Novela počítá se dvěma variantami oddlužení. První z nich předpokládá, že lidé splatí věřitelům za tři roky nejméně 60 procent svých dluhů. Ve druhé variantě by měli uhradit za pět let aspoň 30 procent dlužné částky.

 

Senátoři ale na konci roku 2018 novelu insolvenčního zákona poslancům vrátili. Chtějí mimo jiné umožnit vyhlášení osobního bankrotu i nejchudším.
 

pan tn.cz / ČTK