Podzimní demonstrace

Nebyli policisté při protestu v Praze moc tvrdí? Inspekce má jasno

Jan Mareš
Jan Mareš
Aktualizováno 13:14
18.1. 2021 13:00
Téma:

Zákroky policistů na říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí v Praze byly podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) přiměřené a oprávněné. Po shromáždění proti vládním protiepidemickým opatřením někteří účastníci na strážce zákona zaútočili lahvemi a kameny.

Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývala zákrokem policie na demonstraci 18. října loňského roku na základě několika oznámení. Vyhodnocovala i kamerové záznamy.

 

"V rámci šetření služebního zákroku prováděného policistkou, konkrétně šlo o použití donucovacího prostředku, bylo zjištěno, že jeden z účastníků do ní strkal a slovně ji urážel. Donucovací prostředky byly užity po výzvě, aby takového jednání zanechal, avšak neuposlechl," přiblížila konkrétní případ mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

 

GIBS se zabýval také tím, že policisté měli údajně bránit účastníkům demonstrace v odchodu ze Staroměstského náměstí. "Veškeré pokyny směřovaly k tomu, aby lidem, kteří se nedopouštěli protiprávního jednání, byl umožněn průchod skrz policejní kordon, což se také stalo," uvedla Nguyenová.

 

 

K demonstraci lidí nesouhlasících s vládními opatřeními se připojili i fanoušci některých fotbalových a hokejových klubů. Po půl hodině vyzval magistrát organizátory, aby shromáždění ukončili kvůli překročení povoleného počtu účastníků.

 

Poté většina lidí odešla, někteří ale začali napadat policisty. Ti odpověděli slzným plynem a vodním dělem. Zadrželi přes 140 lidí, nejméně dva obvinili z výtržnictví a násilí proti úřední osobě. Zraněno bylo 25 policistů, jeden z nich utrpěl těžký otřes mozku. V nemocnici skončili i dva demonstranti, další byli ošetřeni na místě.

pez TN.cz