Nepravomocný rozsudek

Nečasová i Rittig jsou nevinní. Soud rozhodl v kauze utajené zprávy BIS

Dominika Janochová
Dominika Janochová
Publikováno 11. 11. 2019
Téma:

Pražský městský soud zprostil Janu Nečasovu, lobbistu Iva Rittiga i jeho právníka Davida Michala obžaloby v kauze údajného vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS). Někdejší šéfce premiérova kabinetu hrozil tříletý trest. Státní zástupce se na místě odvolal.

Státní zástupce chtěl původně pro Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, tříletý trest vězení, pro oba muže pak žádal podmínky a peněžité tresty. Soud ale dospěl k názoru, že jednání Rittiga a Michala nebylo trestným činem a u Nečasové nebylo prokázáno, že se skutek vůbec stal.

 

Trojice, která k soudu v pondělí nedorazila, svou vinu od počátku odmítala. Podle obžaloby se Rittig v roce 2012 dozvěděl od tehdejší šéfky premiérova kabinetu Nečasové o utajeném materiálu zaslaném premiérovi Petru Nečasovi.

 

Z dokumentu měl Rittig dovodit, že zpráva BIS se týká právě jeho, a proto za Nečasovou poslal právníka Michala. Premiérova partnerka podle obžaloby Michalovi obsah spisu vyzradila a Rittig pak mohl zakrýt svůj vliv na státní orgány a instituce.

 

 

Pražský městský soud uznal obžalovaného lobbistu Iva Rittiga, Janu Nečasovou a právníka Davida Michala vinnými poprvé lednu 2017 a uložil jim podmíněné tresty, odvolací senát ale následně vrátil věc k dalšímu projednání.

 

Proces zpomalilo i to, že původní soudce odešel do důchodu a případ si musela převzít jeho kolegyně. Pondělní verdikt není pravomocný, státní zástupce už se proti němu odvolal.

epa TN.cz