Další kauza

Nečasová znovu u soudu: Rittigovi měla vyzradit tajné informace

Téma:

Městský soud v Praze projednává jednu z kauz kolem Jany Nečasové. Podle obžaloby měla předávat tajné informace lobbistovi Ivu Rittigovi. Kromě této dvojice čelí obvinění i bývalý poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra a Rittigův právník.

Pražský městský soud se vrátil k případu vyzrazení zprávy Bezpečnostní informační služby. První část hlavního líčení byla veřejnosti uzavřena kvůli předkládání utajovaných důkazů. Ve druhé části probíhala dokazování a obhajoba všech obviněných.

 

Rozsudky ale s největší pravděpodobností padnou až zítra. Alespoň v to věří předseda Senátu Petr Novák. Statní zástupce zmínil, že se nebojí neuznání odposlechů použitých proti Rittigovi, jak se tomu stalo třeba v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha.

 

Kromě Jany Nečasové (dříve Nagyové), která k soudu přišla za doprovodu manžela Petra Nečase, jsou obžalováni i lobbista Ivo Rittig a také advokáti Tomáš Jindra a David Michal, kteří byli v době úniku informací v těsném kontaktu s Rittigem.

 

 

Rittig, Nečasová, Michal a Jindra čelí obžalobě kvůli vyzrazení utajované informace, Rittig s Jindrou ve formě návodu k tomuto trestnému činu. Nagyové hrozí až osmileté vězení, zbylým obviněným až tři roky odnětí svobody.

 

Podle obžaloby se Rittig s tehdejším náměstkem ministra zemědělství Jindrou dověděli od Nagyové a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že se týká právě jich. Rittig proto dohodl schůzku svého právníka Michala s Nagyovou, která prý právníkovi 27. března 2012 vyzradila obsah zprávy zaslané premiéru Nečasovi šéfem civilní kontrarozvědky.

epa tn.cz / TV Nova