Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Rys v Brdech

Nečekaná návštěva ve středních Čechách! Fotopasti zachytily rysa

Fotopasti v Brdech zachytily rysa - 1
Zdroj: facebook, CHKO Brdy

Zatímco na východě Česka se usadil medvěd, střední Čechy navštívil nečekaný host - fotopast zde zachytila rysa. Odborníci zjišťují, jestli se tam zatoulal ze Šumavy, anebo se jedná o úplně nový kus.

Fotopast v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy dnes potvrdila přítomnost rysa ostrovida ve středočeských Brdech. Nejedná se o ojedinělý výskyt rysa na území Česka, nicméně v současnosti se rysové trvale vyskytují pouze v lesnatých oblastech jižních a západních Čech. Nejlépe se jim daří na Šumavě a v Pošumaví.

 

Zda se tato velká kočka zatoulala do Brd ze Šumavy odborníci neví. Mohou však poměrně snadno zjistit, jestli se jedná o našince.

 

"Každý jedinec rysa má svou jedinečnou charakteristickou kresbu srsti, která jej umožňuje identifikovat," uvedla CHKO Brdy na Facebooku. "Jsme zvědaví, zda ten "brdský" byl už monitorován, než se objevil v Brdech," dodala CHKO Brdy.

 

 

V Brdech ochránci od 90. let zaregistrovali rysa vícekrát. Ti do oblasti pronikali z jihu ze Šumavy. Mladí rysi dokážou překonat desítky kilometrů i hustěji obydlenou krajinou, většinou pro ně ale představuje překážku - mohou se tam totiž setkat s pytláky nebo narazit na rušné silnice. Nové domovy si tak příliš často nehledají.

 

GALERIE: Fotopasti v Brdech zachytily rysa

1
/
3
Zdroj: facebook, CHKO Brdy
Fotopasti v Brdech zachytily rysa - 3

 

sei TN.cz