Nečekaná ochrana. Nošení brýlí snižuje riziko nákazy, ukázala studie

Tým čínských vědců z nemocnice spadající pod univerzitu v Nan-čchangu odhalil nečekanou souvislost mezi nošením brýlí a rizikem nákazy koronavirem. Studie výzkumníků ukazuje, že lidé s brýlemi se koronavirem nakazí mnohem méně často než běžná populace.
Vědecký tým podrobně prozkoumal bezmála tři stovky případů nákazy Covid-19. A zjistil, že mezi nakaženými je 5,8% procenta těch, kteří osm hodin denně nosí brýle, protože trpí krátkozrakostí.
V populaci provincie Chu-pej je ovšem obrýlených lidí celkově mnohem víc - podle statistik skoro 32 procent. To naznačuje, že lidé, kteří brýle nosí, mají přibližně pětkrát nižší šanci, že Covid-19 chytí, píše britský Daily Mail.
"Naším hlavním zjištěním je to, že pacienti s Covid-19, kteří zároveň po velkou část dne nosí brýle, jsou poměrně vzácní. To může být prvotním důkazem, že pravidelní nositelé brýlí jsou k nákaze méně náchylní," píší autoři ve studii, kterou zveřejnili v žurnálu JAMA Ophthalmology.
Výzkumníci se domnívají, že nepoměr je daný tím, že receptory ACE-2, jejichž prostřednictvím se nebezpečný virus dostává do lidského těla, se nacházejí v očích.
A vyslovili hypotézu, že brýle odrazují nositele od toho, aby se dotýkali svých očí. Díky tomu se vyhýbají přenosu nákazy z rukou právě do nich.
Jiné studie přitom nedávno odhalily, že oči produkují zmíněné ACE-2 a jde tak o orgány, které jsou primárním cílem koronaviru. Vědci koronavirus neobjevili jen na povrchu očí, ale také v slzách, které ho mohou dále přenášet.
Nemoc se může projevit také různými očními problémy - například zarudnutím nebo otoky. Tyto příznaky má podle Daily mailu asi 12 procent pacientů.