Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.2. 2019 20:06
Vleklá kauza

Válka soudů o Nečesaného. Ústavní soud se ho zastal!

Zdroj: TV Nova

Už bezmála šest let trvající kauza údajného pokusu o vraždu kadeřnice, v níž je souzený Lukáš Nečesaný, dostala v úterý ráno další dějství. A důležité. Svůj nález v ostře sledovaném procesu totiž vyhlásil Ústavní soud. A Nečesaný má důvod k radosti.

Ústavní soudci se totiž postavili na jeho stranu a zrušili podzimní rozhodnutí pražského vrchního soudu, který už poněkolikáté zrušil osvobozující verdikt Krajského soudu v Hradci Králové, vrátil případ zpět do Hradce a navíc požadoval, aby kauzu dostal na starosti jiný soudní senát..

 

Vrchní soud bude muset rozhodnout znovu a držet se nynějšího nálezu Ústavního soudu. Nečesaný se dnešního rozhodování před Ústavním soudem nezúčastnil. Technicky je každopádně nyní osvobozený krajským soudem, zároveň je ale podané odvolání státního zástupce k soudu vrchnímu.

 

Soudce zpravodaj Jan Filip uvedl, že usnesením pražského vrchního soudu, který zrušil zprošťující rozsudek hradeckého soudu, bylo porušeno ústavně zaručené právo stěžovatele na řádné soudní řízení ve spojení s právem na zákonného soudce.

 

 

"V dalším řízení se vrchní soud zaměří na to, aby identifikoval a odůvodnil konkrétní pochybení krajského soudu, v případě jejich nalezení je přezkoumatelným způsobem popsal a následně posoudil, zda tato pochybení dosahují pro svou závažnost a opakovanost takové intenzity, aby odůvodňovala další změnu rozhodujícího senátu krajského soudu," uvedl ÚS.

 

Zároveň ústavní soudci pokárali své kolegy, kteří se kauzou zabývají, aby se drželi práva a nepromítali do svého rozhodování emoce, což už se podle ÚS děje. 

 

Ústavní soud zároveň odmítl stížnost Nečesaného na údajnou podjatost soudců. Nečesaný měl pochybnosti o nestrannosti soudců vrchního soudu. Obhajoba se taktéž domnívala, že o jeho námitce podjatosti na ně rozhodoval podjatý soudce také na Nejvyšším soudě. Proto se domáhal zrušení usnesení Nejvyššího soudu, kterým byla zamítnuta jeho stížnost proti nevyloučení soudců vrchního soudu z projednávání kauzy.

 

Lukáš Nečesaný si stěžoval na usnesení Nejvyššího i vrchního soudu z loňského podzimu. Vadilo mu především to, že případ, ve kterém padlo už 12 verdiktů o vině a trestu, má nyní u Krajského soudu v Hradci Králové řešit úplně nový soudní senát.

 

 

"Vrchní soud totiž dospěl k závěru, že rozhodující senát krajského soudu se není schopen oprostit od nesprávného hodnocení důkazů, a není tak schopen rozhodnout nestranně," uvedl Ústavní soud (ÚS) na svém webu ještě před vynesením aktuálního nálezu.

 

Nečesanému se ovšem toto "žonglování" s jeho kauzou ani za mák nelíbí. "Stěžovatel ve své ústavní stížnosti zejména namítá, že vše působí dojmem, že vrchní soud vede s Nejvyšším soudem válku o hodnocení důkazů a protože vrchní soud nemůže rozhodnutí dovolacího soudu zrušit, opakovaně ruší rozhodnutí krajského soudu, která z právních závěrů Nejvyššího soudu vychází," popisuje ÚS.

 

 

Nečesaný prostřednictvím svých advokátů tvrdil, že rozhodnutí vrchního soudu porušuje jeho právo na spravedlivý proces a ve svém důsledku také právo na zákonného soudce.

 

Zároveň si Nečesaný také stěžuje, že existují pochybnosti o nestrannosti soudců vrchního soudu. "Z toho důvodu se domáhá také zrušení usnesení Nejvyššího soudu, kterým byla zamítnuta jeho stížnost proti nevyloučení soudců vrchního soudu z projednávání jeho věci," uzavřel na webu ÚS.

 

Velký rozhovor s Lukášem Nečesaným:

 

 

Jestli Nečesaný se svou stížností uspěl, bude jasné po deváté hodině ráno, kdy soudce ÚS Jan Filip vyhlásí nález. Podle obžaloby Lukáš Nečesaný na kadeřnici v Hořicích zaútočil na konci února 2013 polenem.

 

Soudy ho nejprve několikrát uznaly vinným a poslaly do vězení na 16, později na 13 let. Po zásazích Nejvyššího soudu byl ovšem Nečesaný propuštěný na svobodu. On od začátku popírá, že by na ženu útočil.

 

Pusťte si reportáž z konce listopadu:

 

pez, ČTK TN.cz
Reklama