Výpovědi přeživších

"Nechápu, že ještě žiju." Svědci popsali děsivou zkázu v Bejrútu!

Petr Zelený
Petr Zelený
5.8. 2020 13:17
Téma:

Obří exploze, která v úterý otřásla libanonským Bejrútem, si ke středečnímu ránu vyžádala už stovku obětí a na čtyři tisíce zraněných. Ti, kteří detonaci přežili, si výbuch mimo jiné spletli se zemětřesením.

"Byla jsem poblíž elektrické rozvodny, která leží kousek od přístavu (právě tam k explozi došlo). Vylezla jsem z auta a utíkala ke vchodu jedné z budov. Pak jsem si uvědomila, že je ta budova zničená. Snažila jsem se dovolat rodičům, ale nedokázala jsem se s nikým spojit," cituje Nadu Hamzu portál al-Džazíry. "Nechápu, že ještě žiju," uzavřela žena své vyprávění.

 

Nasser Jassin, který vyučuje v Bejrútu na univerzitě, byl ve chvíli, kdy exploze městem otřásla, mimo libanonské hlavní město. Přesto měl prý pocit, že výbuch se ozval velmi blízko.

 

On-line reportáž

Exploze v Bejrútu

23:04

Letadlo s USAR týmem už přistálo na letišti v Bejrútu

22:17

Počet obětí stoupl na nejméně 135

Minimálně 135 lidí zemřelo při explozi a zhruba pět tisíc se jich zranilo. Stovky lidí se však pohřešují, takže se úřady očekávají, že počet obětí ještě poroste.

17:50

Speciální tým, který vyrazil na pomoc do Bejrútu, tvoří hasiči a kynologové hned z několika krajských oddělení

"Tým je složený z příslušníků HZS hl. m. Prahy, 5 kynologů z HZS Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje a ze Záchranného útvaru HZS ČR a lékaře z ÚN Brno. Zhruba 8 hodin od potvrzení pomoci nám trvalo vše zabalit a dopravit sebe i materiál na letiště," informovali hasiči na twitteru.

 

"Byli jsme otřesení. Tohle jsem ještě nezažil. A to jsem prošel občanskou válkou v Libanonu, zažil i izraelskou invazi. Ale tohle je největší exploze v zemi, o které vím," má jasno Jassin.

 

 

Okamžiky hrůzy popsal i bývalý libanonský ministr zdravotnictví Mohamed Khalifeh, který po výbuchu spěchal do nemocnice, aby pomohl ošetřovat zraněné. V momentě výbuchu byl doma.

 

Podívejte se na záchranné práce v ulicích zničeného města:

 

 

"Zakřičel jsem na svoji rodinu, aby si dávali pozor, že je zemětřesení. A pak se všechno zřítilo. Tak tak jsem tomu unikl, opustil rodinu a běžel do nemocnice zachraňovat životy," popsal Khalifeh. Škody jsou podle něj tak velké, že se ani nedají popsat.

 

Bývalý generál Khaled Hamade byl asi kilometr od místa exploze. A když k ní došlo, prý si okamžitě vzpomněl na poslední den občanské války v Bejrútu.

 

 

"Byla to katastrofa. Všude v ulicích leželo rozbité sklo a byla tam velká spousta zraněných," přiblížil zkázu Hamade.

 

Devastující exploze se stovkou obětí vyvolala reakce po celém světě. Americký prezident Donald Trump dokonce napsal, že šlo o atentát. Oficiální příčinou tragédie je zatím exploze uskladněného ledku.

 

Další informace týkající se vyšetřování se dozvíte v reportáži:

 

GALERIE: Libanonským hlavním městem Bejrút otřásly dva masivní výbuchy

1
/
10
Zdroj: Profimedia
Libanonským hlavním městem Bejrút otřásly dva masivní výbuchy - 1

Související témata:
TN.cz