vakcinace

Nechat naočkovat děti proti covidu? Čeští rodiče jsou většinou proti

Očkování dětí
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
24.6. 2021 5:55
Téma:

Už brzy se spustí registrace k očkování dětí proti koronaviru. To je podle odborníků klíčové, aby česká populace dosáhla kolektivní imunity. O tom, zda své děti nechají naočkovat, však mají rodiče poměrně jasno. Většina je rozhodnutá, že svou ratolest očkovat nenechá.

Pro děti se od 1. července otevře samostatný registr k očkování. Navíc bude možné podstoupit vakcinaci pouze ve vybraných očkovacích centrech. Podle odborníků je klíčové očkování dětí proto, abychom dosáhli kolektivní imunity.


Rodiče však mají jasno a jsou zásadně proti očkování svých ratolestí. V anketě, kterou připravila redakce TN.cz, hlasovalo 2478 lidí, že své dítě nenechají naočkovat. Pro vakcinaci naproti tomu bylo pouhých 299 rodičů.

 


"Opravdu nesouhlasím s očkováním dětí. Ty jsou dle statistik po nákaze většinou bez problémů. A zdravý rozum mi říká, proč jim kazit jejich přirozenou činnost imunitního systému. Jsem zásadně proti,“ napsala na facebook Šárka.


"Nenechám z nich udělat pokusné králíky. Jsou i jiné cesty, jak žít normálním životem bez očkování. Nejedeme k moři, když budou chtít na nějakou kulturní akci nebo k bazénu, nechám je otestovat,“ přidává se Michaela.


"Nikdy bych to svým dětem nemohl udělat. Šance, že zemřou na covid-19, je minimální oproti šanci na špatnou reakci po očkování,“ uzavřel Jan.


Na očkování musí děti do 15 let, včetně těch 15letých, přijít v doprovodu zákonného zástupce. Ten s vakcinací musí navíc souhlasit.

 


Odborníci se však shodují, že žádné nebezpečí nehrozí. "Očkování dětí je srovnatelné bezpečností s očkováním dospělých a nejsou tu žádné varovné signály, ty studie proběhly. Vakcína je bezpečná a lze ji pro děti bez obav použít,“ ujišťuje vakcinolog Roman Chlíbek.


V současné době je v Evropské unii (EU) jako jediná vakcína pro děti od 12 do 15 let schválená látka společností Pfizer/BioNTech. O povolení usiluje také Moderna.

 

Očkování dětí je podle expertů cestou k normálnímu životu. Podívejte se na rozhovor s doktorkou Janou Kulhánkovou:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz