bouřky řádí

Nechoďte do lesů v části Krkonoš! Popadaly tam tisíce stromů

Filip Pultar
Filip Pultar
Aktualizováno 13:28
16.7. 2021 13:27
Téma:

Stačila jediná bouřka a na území Krkonošského národního parku (KRNAP) popadaly tisíce stromů. Správci KRNAPu odhadují, že v polomech je 20 tisíc kubíků dřeva. Některé turistické stezky kvůli tomu museli správci parku uzavřít.

Bouře se přes Trutnovsko přehnala v noci ze středy na čtvrtek. V Krkonoších šlo podle odhadů k zemi 20 tisíc kubíků dřeva, což může být i několik tisíc stromů. Každým rokem je v KRNAPu naplánovaná těžba přibližně 100 tisíců kubíků, středeční bouře tak poslala k zemi 20 procent tohoto ročního plánu.

 

Správci parku kvůli kalamitě důrazně varují návštěvníky Krkonoš. Ve větrem poničených lokalitách stromy popadaly i na turistické cesty a ty jsou tím pádem neprůchodné. Například se to týká stezky z Ručiček u Rokytnice směrem na Rýžoviště nad Harrachovem. Lidé nemají ani vstupovat do lesních porostů, které jsou kvůli podmáčenému terénu velmi nestabilní, a hrozí tam pády dalších stromů.

 

 

Správci Krkonošského národního parku nyní polomy prozkoumávají i ze vzduchu pomocí dronů a následně určí postup při likvidaci kalamity. Zprůchodnění cest bude podle prvních odhadů trvat minimálně týden, likvidace všech polomů je ale práce zřejmě na několik měsíců. Podobná zkáza postihla Krkonoše naposledy v roce 2007, kdy tu řádil orkán Kyrill.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

ts TN.cz