testy na covid-19

Lyžařům z Itálie skončila karanténa. Na testy mnohdy stále čekají

Odběrová místa
Zdroj: Profimedia, Getty Images
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
Publikováno 24. 3. 2020
Téma:

Česko bojuje s koronavirem. Počty nakažených se zvyšují, testovaných osob přibývá. Ministerstvo zdravotnictví aktualizuje svá data, ale už nezmiňuje dlouhé lhůty před otestováním, nebo čekání na výsledky. Ne vše funguje tak, jak se na první pohled zdá. Po návratu z rizikové oblasti se chtěly nechat testovat tisíce lidí. Nicméně ani po uplynutí dvoutýdenní karantény neznají své výsledky.

Dosud byly odebrány vzorky více než 17 tisícům lidem. Mnoho z nich ale muselo na otestování čekat i týden. Probojovat se až k samotným testům nemusí být vůbec snadné. Realita je totiž jiná, než se na první pohled zdá. To je zkušenost stále většího množství lidí, kteří se vrátili ze zahraničí a necítili se dobře, ale i těch, kteří cestovatelskou anamnézu nemají.

 

Hodně trpělivosti a dlouhá čekání. Dovolat se na linky zřízené ministerstvem zdravotnictví nebo na krajské hygienické stanice není vůbec snadné. Seznámit se se všemi pokyny, případně se nechat na správném místě otestovat, vyžaduje spoustu času.

 

 

Dříve také na linkách ubezpečovali, že pokud se volající cítí špatně, ale nebyli v Itálii, Covid-19 nemají. Stejnou zkušenost má i jedna z divaček TV Nova. „Po probojování na linku hygienické stanice jsem byla ubezpečená, že když jsem se nevrátila z Itálie, tak se o koronavirus nejedná,“ uvedla.

 

V nemocnicích se zaplňují čekárny pacienty, před testovacími stany se tvoří dlouhé fronty. Odebrání vzorku je ale jen začátek, čekání na výsledky vyžaduje daleko víc trpělivosti.

 

 

Praxe je taková, že po odběrech byste si druhý den měli zavolat na konkrétní číslo. I tato linka je ale přetížená. Nečekejme tedy, že se tam dovoláme během prvních několika pokusů. Testovací centra vůbec nestíhají. Pacienti si tak musí volat znovu další dny a někdy čekat i týden.

 

"Dnes je to tedy přesně týden po mém odběru. Po poměrně velmi krátkém čase, což znamená po 24. vytočení, jsem se dovolala na to jediné uvedené číslo, kde mi bylo opět řečeno, že úterní testy ještě nejsou," uvedla divačka TV Nova.

 

 

Toto není ojedinělá zkušenost. Přehled čekacích lhůt uvádí na svém facebookovém profilu i další testovaná. "Takže summary: návrat z Itálie 7. 3., než jsme se dostaly na seznam: 6 dní, než přijela odběrová sanitka: 14 dní (a nepřijela), testovací stan: 1 den, čekání na výsledek: 5-6 dní," píše Diana na Facebooku.

 

Její zkušenost je, zdá se, extrémní. Od jejího návratu z Itálie totiž uplynulo už 17 dní. Jen dva týdny musela čekat na odběrovou sanitku, ta nakonec nepřijela. Na své výsledky tak stále čeká.

Související témata:
TN.cz