Ostřelování

Nedaleko ambasády USA v Bagdádu dopadly rakety, několik zraněných

Balistické rakety dopadly v noci na dvě spojenecké základny v Iráku
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Téma:

Nejméně čtyři rakety mířící na americkou ambasádu v Bagdádu dopadly v úterý večer do opevněné Zelené zóny v iráckém hlavním městě. Velvyslanectví střely nezasáhly, zranily několik lidí.

Raket mělo být podle některých zdrojů až sedm. Jedna explodovala jen šest set metrů od amerického velvyslanectví. Další měl zlikvidovat protiraketový systém americké armády. Zelená zóna je silně opevněná čtvrť, kde sídlí vládní instituce a zastupitelské mise západních zemí.

 

Zahraniční média informují o dvou až pěti zraněných a dokonce o jednom mrtvém dítěti. Ostřelování přichází v době, kdy dosluhující americký prezident Donald Trump nařídil urychlené stažení 500 z 3000 amerických vojáků z Iráku a dvou tisíc ze 4,5 tisíce z Afghánistánu.

 

 

Útok je přisuzován milicím podporovaným Íránem. Ty stupňovaly akce proti americké přítomnosti v zemi poté, co bezpilotní americký letoun zabil počátkem roku u bagdádského letiště jednoho z nejvyšších íránských vojenských představitelů Qássema Sulejmána. Milice přitom v říjnu ohlásily pozastavení útoků za podmínky, že se USA a jejich spojenci ze země stáhnou.

 

Související témata:
mch TN.cz