Elektřina v domě

Nedělejte všechno na vlastní pěst. Poraďte se s odborníkem

Kutil
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Máte doma kutila, který se bez bázně a hany pustí do opravy rozbité pračky, vyrobí vám poličky na knihy a mezitím si odskočí vyměnit zimní gumy na autě? Pak vám gratulujeme, ale zároveň upozorňujeme, že jsou věci, které je lepší nechat odborníkům. Třeba montáž elektroměru, změnu hlavního jističe nebo revizi elektroinstalace byste měli svěřit kvalifikovaným technikům.

Snaha zvládnout všechno svépomocí může mnohdy vyústit až v domácí konflikt. Na začátku přitom může být obyčejná starost o zdraví partnera. „To nám jednou volala zákaznice s prosbou, ať vysvětlíme jejímu manželovi kutilovi, že se nemá vrtat v elektrice, když tomu nerozumí, a ať to přenechá nějakému technikovi. Během hovoru vypadly hlavní pojistky a museli jsme posílat výjezd k poruše,“ uvádí jako příklad vedoucí call center firmy ČEZ Slavěna Summerfield.Myslete dopředu


Chystáte-li se pustit do stavby vlastního domu nebo si rekonstrukcí nebytových prostor vybudovat byt, je důležité poradit se s odborníky o všech náležitostech nového připojení elektřiny co nejdříve. Jestli plánujete stavět dům na "zelené louce", konzultujte nové připojení už ve fázi plánování stavby.


Pokud potřebujete připojit nové odběrné místo k elektřině, budete muset podat žádost o připojení k distribuční soustavě (ŽoP). Nezapomeňte na přílohy této žádosti, ke kterým patří katastrální mapa a doklad o vlastnictví nemovitosti. Distributor vaši žádost posoudí a informuje vás o podmínkách, které musíte splnit, a o dokladech, které musíte před zahájením odběru elektřiny předložit. Po splnění stanovených podmínek můžete požádat o uzavření Smlouvy o připojení a zahájení dodávky elektřiny žádostí o uzavření Smlouvy o sdružených službách dodávky s vámi vybraným obchodníkem.


Pozor na požáry


Při přípravě nového odběrného místa k připojení do sítě nezapomeňte na odbornou revizi rozvaděče. Elektroinstalaci byste si ale měli nechat zkontrolovat pokaždé, když kupujete byt, dům nebo třeba chalupu, případně si od původního majitele vyžádejte potvrzení, že revize nechal udělat on. Nesprávně provedená elektroinstalace totiž bývá nejčastější příčinou požáru budov. Sami proto neprovádějte žádné neodborné zásahy.


Příčinou požáru ale může být i skrytá technická závada, přestože je elektroinstalace provedena správně. „Každý by si měl doma občas zkontrolovat, zda okraje zdířek zásuvek nejsou zahnědlé, a zda se elektrické spotřebiče nezahřívají více, než je běžné. K dalším obecným doporučením patří nepřetěžovat vícenásobné prodlužovací kabely, a nestavět na žádné elektrické kabely nábytek, aby nebyly přiskřípnuté,“ radí Slavěna Summerfield ze Skupiny ČEZ.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz