STATISTIKA

Neděli v práci stráví každý desátý Čech. V EU jde o nadprůměr

Budou se zavírat části průmyslu?
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Anna Křenková
Anna Křenková
20.6. 2021 5:53
Téma:

Více než jedna čtvrtina zaměstnaných Čechů tráví pravidelně neděli v práci. Jedná se zhruba o 1,3 milionu lidí. Tento trend ale za poslední roky poměrně klesá. Ještě v roce 2006 trávilo neděli v práci více než 30 % zaměstnaných Čechů. Česká republika je s podílem 25,6 procenta nad průměrem Evropské unie, který předloni představoval 23,8 procenta.

V roce 2019 v neděli obvykle nebo občas pracovalo 25,6 % zaměstnaných Čechů. Český statistický úřad zveřejnil informace v časopise Statistika & My. Neděli v práci přitom pravidelně trávil zhruba každý desátý zaměstnanec, dalších 14 % chodilo do práce v neděli občas. Nejčastěji pak víkend v práci tráví zaměstnanci průmyslové výroby.

 

Nejvíce lidí v neděli ale zaměstnává Nizozemsko. Podíl se tam pohybuje okolo 37 %. V tabulce následují Malta a Dánsko s 35 %. Těsně za nimi je sousední Slovensko, které má podíl 31 %. Naopak nejlépe si vede Německo, kde do práce v neděli chodí lehce přes 19 % zaměstnaných Němců.

 

 

Podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zaměstnával maloobchod v závěru roku 2019 v průměru 353 000 lidí a pracovní neděle se týkala většiny z nich. Pokud vycházíme z dat Eurostatu, své neděle v práci pravidelně nebo občas strávilo více než milion zaměstnaných Češek a Čechů z dalších odvětví ekonomiky mimo maloobchod.

 

Šlo především o zaměstnance již zmiňovaných průmyslových odvětví, restaurací, ubytovacích zařízení, dopravy nebo zemědělství a kultury. V neposlední řadě šlo ale i o pracovníky ve zdravotnictví nebo u záchranných složek, tedy hasiče nebo policisty.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN LIVE