magnetická rezonance

Světové zdravotnictví má problém: Zásoby helia dochází, další není

Zásoby helia dochází
Zdroj: Profimedia
Zásoby helia dochází
Téma:

Na světovém trhu chybí helium. Zásoby jsou nízké a nedostatek plynu kromě večírkového a zábavního průmyslu ohrožuje hlavně zdravotnictví, neboť se používá například při magnetické rezonanci.

Trhy už několik měsíců bojují s nedostatkem helia. Cena tohoto plynu nyní stoupla o 135 %. Dodávky ze Spojených států jsou nízké a poptávka se výrazně zvyšuje. Prozatím nedostatek pocítily především firmy, které pořádají party a večírky. Společnost Party City už kvůli nedostatku plynu oznámila uzavření 45 obchodů.

 

O problému píše web ABC News. Helium je ale potřeba také k výrobě optických vláken, k výrobě polovodičů. Prvek se užívá také v armádě, letectví, jako pohon v raketách a při potápění v mořích a oceánech. Zvlášť důležitý je ve zdravotnictví pro zobrazování, například pro magnetickou rezonanci. Jeho nedostatek se tak může v budoucnu dotknout mnoha odvětví.

 

 

I když je helium druhým nejhojnějším prvkem ve vesmíru, aby byl však ekonomicky využitelný, musí se získávat ze zemního plynu. Zásoby v USA, v zemi, která má na světě nejvíc závodů produkujících tekuté helium, se tenčí. Nalézt nové zdroje je ale obtížné. Vědci se shodují na tom, že globální zásoby helia, neobnovitelného zdroje, budou brzy vyčerpány.

mj TN.cz