Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vaše téma

Šéf ČLK: Nebýt nadšení lékařů, zdravotnictví by padlo už před lety

Hostem pořadu Vaše téma byl v úterý prezident České lékařské komory Milan Kubek. Jak zabránit masovému odchodu lékařů do zahraničí? A promítne se nedostatek kvalifikované pracovní síly do kvality vyšetření? I na to se ptala moderátorka Marcela Škábová.

Situace v českém zdravotnictví je kritická. Kvůli nedostatku personálu je spousta menších nemocnic nucena zavírat některá oddělení nebo rušit část lůžek, české kvalifikované síly nahrazují lékaři ze zahraničí.

 

Je na skladě nějaký plán, který by zamezil masovému odchodu tuzemských lékařů do zahraničí? Odpověď hledala moderátorka Marcela Škábová přímo u šéfa České lékařské komory Milana Kubka.

 

On-line rozhovor

 

Kubek už dvakrát v řadě obhájil pětiletý mandát prezidenta České lékařské komory. Ve zdravotnictví se pohybuje i jeho manželka, která dělá zdravotní sestru. Spolu vychovávají tři děti.

 

 

Financováním zdravotnictví a problematikou organizace se zabývá více než 20 let. Jako viceprezident Stálého výboru evropských lékařů (CMPE) dokonce šest let v Bruselu řešil podporu kvality a bezpečnosti zdravotní péče v zemích EU. Prezidentem lékařské komory je už tři funkční období. To poslední obhájil loni v listopadu.

 

"České zdravotnictví mele z posledního a my nejsme schopni garantovat kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Zdravotnictví není perpetu mobile, nemůže fungovat bez peněz," má jasno Kubek, podle kterého se situace zhoršuje už delší dobu.


Jak málo Česko dává na zdravotnictvví peněz, ukazuje srovnání s Německem - zatímco ČR dává na zdravotní péči asi sedm procent HDP, v Německu je to jedenáct procent.


"Chceme kampaní upozornit na to, jak se projevují odchody mladých lékařů. Vyzvali jsme vládu, aby vytvořila krizový plán, který bude realizovatelný ještě v tomto volebním období," říká šéf lékařské komory.


Ve zdravotnictví je to podle Kubka teď personální katastrofa, protože spousta lékařů je sice papírově registrována u nás, ale pracují v zahraničí. "Na část míst přicházejí cizinci, ale na jiná místa nepřichází nikdo. A pracující lékaři stárnou - dnes už je každému čtvrtému přes 60 let," upozorňuje Kubek.


Podle něj by odchod lékařů-seniorů způsobil okamžitý kolaps našeho zdravotního systému. Kubkovi se nelíbí přístup lidí, kteří pohlížejí na lékaře odcházející za lepším za hranice jako na padoucha.


"Můžeme si přece svobodně vybrat, kde chceme pracovat. A o české lékaře zájem je. Proč pořád vymýšlíme fígle, jak potrestat lékaře, který odejde pracovat jinam?" zlobí se Kubek.


Česko je zkrátka podle Kubka zdrojem levné pracovní síly a netýká se to prý jen lékařů. Podle něj je rozdíl mezi ČR, Německem a Rakouskem v platech přibližně trojnásobný.


"Řešením pro celou Českou republiku je narovnání platů. Nelze se divit tomu, že kvalifikovaní lidé utíkají. Zdravotnictví je u nás zkrátka podfinancované," domnívá se Kubek.


Hlavním problémem podle něj je, že zatímco pracující do zdravotního systému na pojištění přispívají třeba tři tisíce, stát za děti, studenty a seniory odvádí jen necelou tisícovku.


"Stejně tak by peníze do systému rychle přililo to, kdyby se třeba z každé prodané krabičky cigaret odvedla do zdravotnictví například pětikorunu," zamýšlí se šéf lékařské komory. Cestou je i zavedení připojištění.


"Platy by měly být jasné, tabulkové, měl by být garantovaný platový růst s přibývajícími zkušenostmi. Pro další odměňování jsou pohyblivé složky platu. Chceme to srovnat, aby to nebylo jako dnes, kdy personál ve fakultních nemocnicích bere víc peněz než zdravotníci v regionálních zařízeních," popisuje svou vizi Kubek.


A uvádí, že zatímco lékaři často prchají za hranice, zdravotní sestry často utíkají do jiných profesí, kde jsou lépe zaplacené a nemusí pracovat po nocích a o víkendech. 


Kubkovi se nelíbí ani osočování lékařů z toho, že jim jde "jen o prachy". "Kdyby nebylo nadšení a dodržování etických principů lékaři, české zdravotnictví by zkolabovalo už před dvaceti lety," odráží kritiky šéf lékařské komory. A nabádá zlé jazyky, aby se zamyslely nad tím, jaké platy jsou ve zdravotnictví a jaké třeba v bankovním sektoru.

lud TN.cz