boj s koronavirem

Negativní test jako cesta zpět k normálu. Takhle to má vypadat v praxi

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
23.4. 2021 20:36
Téma:

Jednou z podmínek, abychom se mohli vrátit k normálnímu životu, je testování. Negativní výsledek by mohl být jakousi vstupenkou do kadeřnictví, na kulturní akce nebo do restaurací. Podle ministra Arenbergera bude možné používat antigenní i PCR testy. A přestože se odborníci báli, že není dostatek míst na testování, ministerstvo zdravotnictví našlo nečekané řešení.

Ještě ve čtvrtek vláda tvrdila, že se budou uznávat pouze testy z oficiálních odběrových míst. Nyní je ale všechno zase jinak.

 

"Co se týče amatérsky nebo neprofesionálně odebíraných testů, když třeba kadeřnice si udělá antigenní test třeba od své klientky, tak bude platit v tu dobu," sdělil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

 

Jenže zákazník do salonu bez negativního testu nesmí vstoupit. Kadeřnice ale musí mít jistotu, že test je aktuální. V praxi to tedy může vypadat tak, že zákazník si antigenní test provede přímo na ulici a počká, až bude mít výsledek.

 

"Kdyby se poradili, tak určitě vymyslíme nějaké jednoduché pravidlo, které splní ten účel, kdy se zákazník otestuje, ale přitom se nebudeme tvářit, že se musí šťourat do nosu někde na ulici," reagoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

 

 

Rozumnější je podle odborníků využívání oficiálních odběrových míst, v republice jich je už 333. Výsledek přijde SMS zprávou nebo emailem. Od té chvíle otestovaným poběží čas.

 

"U PCR testů by měl mít platnost 7 dnů a u profesionálně odebraného antigenního testu by měl mít platnost tři dny," doplnil Arenberger.

 

Zhruba do tří týdnů by podle ministra zdravotnictví měla být dostupná aplikace, ve které bude elektronické potvrzení o negativním testu, nákaze prodělané v posledních 90 dnech nebo očkování.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma tn.cz / TV Nova